Trwa ładowanie...
d1lqixh
d1lqixh
konsumenci

UOKiK ws. postepowania dot. szkoły Art Color Models (komunikat)

...
Share
d1lqixh

12.07. Warsaw - UOKiK informuje:

ART COLOR MODELS Szkoła Wizażu i Stylizacji z Rzeszowa naruszyła zbiorowe interesy konsumentów - uznała prezes UOKiK.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Federacji Konsumentów w Rzeszowie. Urząd ustalił, że szkoła ART COLOR MODELS stosowała postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych - czyli takie, które są niezgodne z prawem.

d1lqixh

Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziła klauzula, zgodnie z którą rozwiązanie umowy związane było z karą w wysokości 60 proc. kosztów kursu. Zgodnie z prawem uczeń, odstępując od umowy, powinien zapłacić jedynie za te zajęcia, w których uczestniczył. Przedsiębiorca powinien zwrócić część wpłaconej kwoty za zajęcia, które nie zostaną wykorzystane przez ucznia.

Ponadto, Urząd stwierdził, że postanowienie, zgodnie z którym szkoła mogła automatycznie rozwiązać umowę w przypadku niewłaściwych zachowań ucznia, jest praktyką niezgodną z prawem. Przedsiębiorca zanim wypowie kontrakt, powinien upomnieć uczestnika kursu, a dopiero gdy to nie poskutkuje może rozwiązać umowę. Zdaniem UOKiK, bezprawne jest stosowanie postanowienia, w którym szkoła rozwiązuje umowę bez upomnienia ucznia, a dodatkową konsekwencją jest zapłata 60 proc. wartości zajęć, na które w związku z decyzją przedsiębiorcy konsument nie może uczęszczać.

ART COLOR MODELS Szkoła Wizażu i Stylizacji zmieniła kwestionowane przez UOKiK postanowienia, wykreślając je z wzorca umowy. Decyzja jest ostateczna.

Bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uczniowie uzyskają u powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów w urzędach miejskich lub starostwach powiatowych albo pod numerem telefonu 0800 007 707 czynnym od pn. do pt. od 9.00 do 17.00. Ponadto, konsumenci mogą skorzystać z bezpłatnej porady w oddziałach terenowych Federacji Konsumentów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ron/

d1lqixh

Podziel się opinią

Share
d1lqixh
d1lqixh