UOKiK ws. Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum (komunikat)
...
08.11. Warszawa - UOKiK informuje:
Brak zwrotu wpisowego i opłat rekrutacyjnych w przypadku rezygnacji przez studenta z nauki, nieprecyzyjny sposób podwyższenia opłat za czesne - to zakwestionowane przez prezes UOKiK postanowienia stosowane przez Szczecińską Szkołę Wyższą Collegium Balticum. Przedsiębiorca zobowiązał się do ich zmiany.
Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum jest niepubliczną szkoła wyższą. Wątpliwości Urzędu wzbudził stosowany przez SSW Collegium Balticum regulamin określający m.in. opłaty ponoszone przez studentów (wpisowe, czesne itp). W grudniu 2011 roku prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko uczelni. W jego trakcie stwierdzono, że w regulaminie szkoły znajdowały się postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych.
Zgodnie z jednym z nich uczelnia zastrzegała, że w przypadku skreślenia studenta z listy, jego rezygnacji lub przerwania nauki - nie będzie zobowiązana do zwrotu wniesionych przez konsumenta opłat wpisowych i związanych z rekrutacją, a tym samym opłatom uiszczanym przez kandydata na studia nadano charakter bezzwrotny.
Urząd uznał, że powody odmowy zwrotu ww. opłat szkoła określiła w taki sposób, że stanowiły one zamknięty katalog wykluczający zaistnienie jakiejkolwiek sytuacji uprawniającej konsumenta do ubiegania się o ich zwrot. W rezultacie takie uprawnienie zawsze ma charakter bezwarunkowy, nie uwzględnia zasad obrotu konsumenckiego i może stanowić zbyt daleko idącą ochronę przedsiębiorcy.
W innym z kwestionowanych postanowień przedsiębiorca zastrzegał, że wysokość czesnego może ulec podwyższeniu z początkiem każdego kolejnego semestru, jeśli wzrosną koszty utrzymania uczelni. Jednak nie uwzględnił faktu, że student musi zostać powiadomiony o zmianach w umowie i ich przyczynie.
Zdaniem Urzędu, szkoła może podnieść czesne ze względów ekonomicznych, ale ma też obowiązek uzyskania zgody studenta na nowe warunki, np. w postaci aneksu do umowy. Dodatkowo uczelnia musi podać dokładne przyczyny podwyżek czesnego (np. wzrost wynagrodzenia kadry spowodowany wzrostem płacy minimalnej) i zagwarantować studentowi prawo do rezygnacji z umowy.
Cieszy fakt, że Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum zobowiązała się do usunięcia niedozwolonych postanowień wskazanych przez prezes UOKiK i wprowadzenia nowego regulaminu.
Urząd przypomina, że bezpłatne porady udzielane są przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów, a także pod numerem infolinii 0 800 007 707. Z bezpłatnej pomocy ekspertów można skorzystać także wysyłając pytania na adres porady@dlakonsumentow.pl, który obsługuje Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz w oddziałach Federacji Konsumentów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/