Trwa ładowanie...
d3gh0lb

UOKiK ws. zgody dot. koncentracji (komunikat)

...
Share
d3gh0lb

12.11. Warszawa - UOKiK informuje:

Gothaer Finanzholding może przejąć kontrolę nad Polskim Towarzystwem Ubezpieczeniowym (PTU). Konkurencji nie naruszą również transakcje na rynkach: sprzedaży artykułów RTV i AGD, skupu złomu, funduszy inwestycyjnych zamkniętych, produkcji mięsa wołowego oraz pokryć podłogowych.

Prezes UOKiK wydała zgodę na nabycie przez spółkę Gothaer Finanzholding 74 proc. akcji w kapitale zakładowym Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (PTU). Gothaer Finanzholding jest częścią grupy kapitałowej Gothaer, która prowadzi działalność w zakresie ubezpieczeń na życie, majątkowych oraz osobowych - głównie na terenie Niemiec. PTU jest towarzystwem ubezpieczeniowym działającym w formie spółki akcyjnej. Oprócz zgody UOKiK transakcja musi uzyskać jeszcze akceptację m.in. Komisji Nadzoru Finansowego.

d3gh0lb

Druga decyzja dotyczy transakcji pomiędzy Market Plus i AGD Market. Market Plus jest właścicielem spółki Avans Południe zajmującej się sprzedażą sprzętu elektronicznego i gospodarstwa domowego. Taką samą działalność prowadzi AGD Market. W wyniku koncentracji Market Plus nabędzie udziały w AGD Market, dzięki temu uzyska prawo weta wobec decyzji przejmowanej spółki (tzw. kontrola negatywna).

Prezes UOKiK zgodziła się również na przejęcie przez KGHM Ecoren kontroli nad spółką Centrozłom Wrocław. KGHM Ecoren wchodzi w skład grupy KGHM - zajmuje się produkcją metali i ich związków, a także zagospodarowywaniem odpadów przemysłowych. Przedmiotem działalności Centrozłomu Wrocław jest przede wszystkim skup i sprzedaż złomu metalowego (m.in. miedzi).

Kolejna zgoda dotyczy utworzenia przez 8 spółek i osobę prywatną, wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Opera Venture Capital Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.

Ostatnie dwie decyzje dotyczą zakupu spółki Sprzedaż Bydła Krotoszyn - Uelzen przez OSI Poland Foodworks (przedsiębiorcy prowadząca działalność w zakresie produkcji, przetwórstwa oraz sprzedaży mięsa wołowego), a także przejęcia kontroli przez Balta Luxemburg nad trzema belgijskimi spółkami z grupy kapitałowej Domo (uczestnicy koncentracji działają m.in. na rynku produkcji pokryć podłogowych).

d3gh0lb

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3gh0lb

Podziel się opinią

Share
d3gh0lb
d3gh0lb