Trwa ładowanie...
d2khkew

UOKiK: wyrok Sądu Apelacyjnego ws. PKP Cargo (komunikat)

...

d2khkew
d2khkew

21.03. Warszawa - UOKiK informuje:

Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezes UOKiK stwierdzającą nadużycie pozycji dominującej przez PKP Cargo. Utrzymana została również kara finansowa nałożona na spółkę - 60 mln zł.

Wyrok sądu dotyczy decyzji prezes UOKiK z lipca 2009 roku. Za dyskryminowanie partnerów handlowych na PKP Cargo nałożona została kara w wysokości ponad 60 mln zł oraz nakaz natychmiastowej zmiany praktyki.

Urząd ustalił wówczas, że spółka świadczyła usługi przewozowe na zasadach ogólnych oraz na zasadach szczególnych związanych z oferowaniem atrakcyjnych upustów cenowych. Przedsiębiorca uznany za konkurenta PKP Cargo w zakresie przewożonych towarów mógł podpisać umowę jedynie na zasadach ogólnych. Tym samym spółka wykorzystała swoją pozycje rynkową pozbawiając wybranych przez siebie przedsiębiorców możliwości uczestniczenia w obrocie na korzystniejszych warunkach.

d2khkew

Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdziły ustalenia prezes Urzędu - w maju 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 20 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny, który oddalił w całości apelację PKP Cargo. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził m.in., że działania spółki prowadziły do naruszenia konkurencji i uniemożliwiały rozwój rynku przewozów kolejowych. Ponadto utrzymana została kara finansowa nałożona na spółkę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2khkew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2khkew