Trwa ładowanie...
doeytlx

UOKiK: zastrzeżenia do ponad 1/3 partii skontrolowanych rowerów dla dzieci

Inspekcja Handlowa miała zastrzeżenia do ponad 1/3 partii skontrolowanych rowerów dla dzieci w drugim kwartale 2014 r. - poinformował w piątek UOKiK. Brakowało m.in. pełnej informacji w instrukcji obsługi, a także osłon łańcucha rowerowego.

Share
doeytlx

W drugim kwartale 2014 r. Inspekcja Handlowa (IH) skontrolowała bezpieczeństwo i oznakowanie rowerów dla dzieci, fotelików do przewożenia najmłodszych i bagażników. IH sprawdziła 303 produkty u 66 przedsiębiorców. Nieprawidłowości stwierdzono w 35 proc. przypadków. Najwięcej uwag dotyczyło niepełnych informacji w instrukcji obsługi - zastrzeżenia wniesiono do 76 spośród 303 partii.

Jak poinformował UOKiK, nieprawidłowości polegały też m.in. na braku instrukcji obsługi czy dołączaniu do produktu instrukcji tylko w języku obcym. W rowerach dla dzieci brakowało ponadto osłony łańcucha.

Urząd podkreślił, że większość przedsiębiorców, u których wykryto nieprawidłowości, natychmiast je wyeliminowała. Były też produkty stwarzające zagrożenie dla najmłodszych, które zostały wycofane ze sprzedaży.

"Prezes UOKiK wszczął ponadto dwa postępowania wobec towarów, które nie spełniały wymagań bezpieczeństwa. Ze względu na nadal występujące nieprawidłowości kontrole tych produktów będą kontynuowane w kolejnych latach" - wyjaśniono.

doeytlx

Urząd zwrócił uwagę, by przy zakupie dziecięcego roweru nie kierować się tylko ładnym wyglądem czy atrakcyjną ceną, a dopasować go do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka. "Elementy rowerów, z którymi dziecko ma kontakt podczas jazdy nie powinny mieć zadziorów, pęknięć oraz ostrych krawędzi. Elementy wystające powinny być zaokrąglone, a wszelkiego rodzaju śruby odpowiednio zabezpieczone - przestrzega UOKiK.

Jak dodaje UOKiK, każdy rower powinien być wyposażony w co najmniej dwa niezależne układy hamulcowe, z czego co najmniej jeden z nich powinien działać na koło przednie i jeden na koło tylne. "W rowerach dla dzieci hamulec tylny powinien być uruchamiany stopami rowerzysty poprzez nacisk na pedały. Rowery dziecięce nie powinny mieć elementów podtrzymujących stopę w pedałach (np. pasków)" - zaznaczono w komunikacie.

Urząd zauważył ponadto, że rowery dla najmłodszych muszą mieć pełną ochronę łańcucha.

doeytlx

Podziel się opinią

Share
doeytlx
doeytlx