UOKiK: zgody na koncentracje (komunikat)

...

06.01. Warszawa - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

Agencja Rozwoju Przemysłu może przejąć Kopalnię Soli Kłodawa. Prezes UOKiK wyraziła również zgodę na cztery inne transakcje. Dotyczą one przedsiębiorstw działających na rynkach: motoryzacyjnym, budowy dróg, sprzedaży napojów oraz wydawniczym.

Zarówno Agencja Rozwoju Przemysłu, jak i Kopalnia Soli Kłodawa są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. ARP prowadzi działalność m.in. w zakresie wspierania procesów restrukturyzacji przedsiębiorców oraz zarządzania mieniem przejętym od Skarbu Państwa. Posiada akcje i udziały w ponad 70 przedsiębiorstwach zależnych. Przejmowana spółka - Kłodawa, zajmuje się wydobyciem i sprzedażą soli. Transakcja ma polegać na przejęciu przez ARP 100 proc. akcji kopalni. Jej celem jest wzmocnienie kondycji finansowej Agencji poprzez przeprowadzenie restrukturyzacji i prywatyzacji Kłodawy.

Kolejna decyzja dotyczy zakupu spółki Electropoli przez Fonds de Modernisation des Equipementiers Automobiles (FMEA). Przedsiębiorcy działają m.in. w branży motoryzacyjnej. FMEA należy do Caisse des Depots, która w Polsce jest obecna m.in. poprzez spółki Autostrada Eksploatacja oraz Stalexport Transroute Autostrada - zajmujące się utrzymaniem płatnych odcinków autostrad. Electropoli jest w naszym kraju właścicielem Electropoli-Galwano Technika, prowadzącej usługi obróbki powierzchniowej i nakładania powłok.

Prezes Urzędu wyraziła również zgodę na przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem Maxpol przez spółkę Lobo - uczestnicy koncentracji prowadzą sprzedaż alkoholu i napojów bezalkoholowych, a także na zakup spółki Poldim, zajmującej się budową i konserwacją dróg przez Silentio Investments, należącą do litewskiego przedsiębiorstwa Tiltra Group. Ponadto fundusz inwestycyjny Pahoa Investments, do którego należą m.in. spółka windykacyjna Ultimo oraz Herlitz - działająca w branży papierniczej, będzie mógł nabyć 100 proc. akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że od maja 2009 roku na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ral/

Źródło artykułu:PAP
uokikspółkazgoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)