Urlopy rodzicielskie mają rok
17 czerwca mija rok od wprowadzenia rocznych urlopów macierzyńskich. Do kwietnia tego roku
skorzystało z nich 128 tys. rodziców
17.06.2014 | aktual.: 17.06.2014 11:27
. Z tymi, którzy skorzystali z urlopów spotkał się dzisiaj minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak rodzice radzą sobie po powrocie z urlopów, czy dłuższy urlop zmienia sytuację w ich rodzinie oraz co jeszcze należy zrobić, aby zachęcić Polaków do rodzenia dzieci? Między innymi takie pytania padały podczas dzisiejszego spotkania ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza z rodzicami.
- Od roku można korzystać z dodatkowych urlopów. Pierwsi rodzice, którzy z nich skorzystali właśnie wracają do pracy. To odpowiedni moment, aby porozmawiać jak ten wydłużony urlop wpłynął na ich życie oraz czy powrót do pracy jest dla nich wyzwaniem - mówi minister Kosiniak-Kamysz.
Od 17 czerwca 2013 r. z wydłużonych urlopów mogą skorzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Na urlop składa się: 20 tygodni macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego oraz 26 rodzicielskiego. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu ani zwolnic rodzica w jego trakcie.
Anna Czepułkowska po urodzeniu Szymona zdecydowała się skorzystać z całego rocznego urlopu. - Chciałam pobyć z synkiem jak najdłużej, nacieszyć się wspólnymi chwilami. Wiedziałam, że w pracy nikt nie będzie robił mi z tego powodu problemów. Zarówno w trakcie ciąży, jak i w czasie urlopu szef i koledzy byli dla mnie bardzo wyrozumiali - opowiada. Powrót do obowiązków był zupełnie bezstresowy, mimo że pod moją nieobecność nastąpiło trochę zmian organizacyjnych. Dzięki wsparciu zespołu szybko znów byłam na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w biurze - mówi Anna.
Ustawa o urlopach wprowadza również możliwość powrotu do pracy na część etatu. Z takiej możliwości skorzystała Marta Lijewska w hurtowni farmaceutycznej, w której pracuje od 4 lat. - Nikt nie robił mi problemów. Dzięki pracy na pół etatu rano zajmuje się synkiem. Kiedy mąż wraca do domu, to on przejmuje obowiązki, a jadę do pracy. Dzięki temu nie musimy zatrudniać nikogo do opieki. Do pracy na pełen etat wrócę, gdy Wojtek pójdzie do żłobka - zapowiada.
Rodzic, który zdecyduje się na półroczy urlop, dostaje zasiłek w wysokości 100 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli z czasem zdecyduje się go przedłużyć o kolejne pół roku, wtedy zasiłek wyniesie 60 proc. pensji. Z kolei rodzic, który od razy skorzysta z rocznego urlopu, dostanie przez cały rok urlopu 80 proc. wynagrodzenia. Szczegółowe informacje o urlopach oraz formach świadczeń znajdują się na stronie www.rodzina.gov.pl.