Trwa ładowanie...
d4mnij5

Uruchomienie e-PUAP2 znów przesunięte, tym razem do końca maja

Nowa elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP2) umożliwiająca obywatelom załatwianie spraw przez internet, ma ruszyć do końca maja, a nie w kwietniu jak wcześniej zapowiadał MAC. Szef MAC Andrzej Halicki tłumaczy to prowadzeniem prac naprawczych platformy.

Share
d4mnij5

"Przez ostatnie 6 miesięcy wprowadziliśmy bardzo dużą liczbę zmian, i można powiedzieć, że w ciągu miesiąca - do końca maja - uruchomimy e-PUAP 2. Będzie to nowa platforma i na niej rzeczywiście będzie można umieszczać działające usługi" - powiedział w środę na konferencji "Cyfrowe kompetencje warunkiem rozwoju Polski", minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Zapowiedział również, że 20 nowych możliwości platformy będzie pierwszym pakietem 100 usług, które mają ruszyć do końca roku.

Minister nie podał dokładnej daty uruchomienia ePUAP2, ani nie zdradził, o jakie nowe możliwości załatwienia spraw urzędowych chodzi. Dla przykładu wymienił zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego lub rejestracyjnego i złożenie wniosku o nowe dokumenty przez internet.

Oznacza to kolejne opóźnienie uruchomienia poprawionej i rozszerzonej platformy umożliwiającej obywatelom załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu. Platformę uruchomiono w 2008 r., i od tamtej pory jest wciąż poprawiana. Według zeszłorocznych zapowiedzi MAC i Centrum Projektów Informatycznych, miała działać prawidłowo już w styczniu tego roku.

d4mnij5

Na początku lutego przedstawiciele resortu cyfryzacji obiecywali, że na przełomie marca i kwietnia, pojawi się na platformie możliwość załatwienia 30 nowych spraw administracyjnych, m.in.: zagubienia dowodu osobistego czy rejestracyjnego, dopisanie do rejestru wyborców, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, wydanie odpisu aktu urodzenia dziecka, złożenie wniosku o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

"Jesteśmy przekonani, że na przełomie marca i kwietnia będziemy mogli wprowadzać (na ePUAP-PAP) pakiet pierwszych 30 usług, a docelowo do końca roku ponad 100 nowych usług" - powiedział

Podobnie jak w lutym, Halicki tłumaczył kolejne opóźnienie koniecznością eliminowania błędów w systemie. "Nie decydowaliśmy się na wprowadzanie nowych usług na dotychczasową platformę, ponieważ liczba błędnych operacji była zatrważająca. Nieodpowiedzialnym było by namawianie innych resortów do umieszczania usług na platformie, która nie jest w pełni funkcjonalna" - podkreślił. Minister dodał, że w wyniku prac liczba błędnych operacji na platformie zeszła do minimum.

d4mnij5

Podziel się opinią

Share
d4mnij5
d4mnij5