Trwa ładowanie...

Urzędnicy, którzy dostali premie, mają je zwrócić

Urzędnicy bułgarscy, którzy dostali premie na święta Bożego Narodzenia, mają je zwrócić - oświadczył premier Bojko Borysow, cytowany przez poniedziałkowe media bułgarskie.

Share
Urzędnicy, którzy dostali premie, mają je zwrócić
Źródło: Jupiterimages
d1s4jmg

Po dwóch dniach rozmów z ministrem finansów o budżetowych możliwościach wypłacenia dodatków do pensji pracownikom administracji państwowej, Borysow ostatecznie zarządził, że premii nie będzie.

Dodał, że w dwóch ministerstwach wbrew jego stanowisku premie rozdano. - W resortach rolnictwa i budownictwa wypłacono premie bez zasięgnięcia naszej opinii. Pieniądze te zostaną potrącone od styczniowych wynagrodzeń - poinformował.

d1s4jmg

Święta będą chude również dla 2,3 mln emerytów. Dodatek w wysokości 25 lewów (12,5 euro) dostanie połowa emerytów, którzy otrzymują poniżej przeciętnej emerytury, czyli do 200 lewów (100 euro). Pieniądze zostaną im wypłacone po świętach, na początku stycznia.

Jednym z pierwszych kroków centroprawicowego rządu premiera Borysowa po jego wyłonieniu w lipcu było wprowadzenie bardzo restrykcyjnej polityki finansowej, polegającej m.in. na zamrożeniu płac w budżetówce i emerytur, obniżeniu świadczeń i stypendiów studenckich.

W warunkach kryzysu i spodziewanego 4,7-procentowego spadku gospodarczego rząd dąży do zakończenia roku z możliwie najniższym deficytem budżetowym, żeby na początku 2010 roku Bułgaria mogła kandydować do mechanizmu ERM II, będącego wstępnym warunkiem wejścia do strefy euro. Rząd Borysowa deklarował zamiar wprowadzenia euro do końca kadencji w 2013 r.

Ewgenia Manołowa

d1s4jmg

Podziel się opinią

Share
d1s4jmg
d1s4jmg