Trwa ładowanie...

Urzędnicy pracują jak chcą, każdy w swoim tempie

Urzędy w Polsce nie działają według jednego standardu pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Ta sama sprawa załatwiana w Krakowie może oznaczać 30 czynności urzędniczych do wykonania, ale w Gdańsku już 88. Tak jest na przykład z rejestracją samochodu.

Urzędnicy pracują jak chcą, każdy w swoim tempieŹródło: Jupiterimages
d1x7m2x
d1x7m2x

Wszystkiemu winne są różne wewnętrzne procedury wypracowane przez różne urzędy. Każdy tworzy je po swojemu i do tej pory nikt nie podjął się próby sporządzenia szczegółowej instrukcji. Bałagan wpływa na tempo załatwiania spraw.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przeprowadził badania, w których sprawdzono pracę 30 urzędów: 8 marszałkowskich, 8 wojewódzkich i 14 miast powiatowych. Zdaniem naukowców najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów.

Ograniczyłoby to znacznie liczbę procedur oraz przyspieszyło załatwienie spraw. W przypadku wspomnianej rejestracji samochodu, można by to wykonać za pomocą 15 czynności urzędowych. I wcale nie potrzeba do tego zmiany prawa w Polsce - dodaje "Dziennik Gazeta Prawna".

d1x7m2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x7m2x