Trwa ładowanie...
d1pl8zr

USA/Lekkie spadki na Wall Street

Amerykańskie giełdy zanotowały w poniedziałek jedynie lekkie spadki, po tym jak w końcowej części sesji indeksy odrobiły większą część strat. Negatywnie zaskoczyły marcowe wyniki sprzedaży samochodów przez Forda i General Motors, za to oczekiwania przebił producent aut elektrycznych Tesla.

Share
d1pl8zr

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,06 proc. do 20.650,21 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. i wyniósł 2.358,84 pkt.

Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,29 proc. i wyniósł 5.894,68 pkt.

d1pl8zr

W ujęciu sektorowym najgorzej radziły sobie spółki surowcowe. Indeks DJI w dół najmocniej ciągnął DuPont i Goldman Sachs.

Ponad 7 proc. zwyżkowały walory Tesli. Producent aut elektrycznych dostarczył klientom w I kw. 2017 r. ponad 25 tys. sztuk, a oczekiwano ponad 1 tys. mniej. Akcje Tesli były w poniedziałek najdroższe w historii, a wycena giełdowa spółki przekroczyła wycenę Forda.

Po danych o miesięcznej sprzedaży aut niemal 2 proc. spadały akcje Forda, a ponad 3 proc. zniżkowały walory General Motors. Rynek oczekiwał, iż Ford sprzeda w marcu o 5,9 proc. mniej aut rdr, a GM o 7 proc. więcej rdr. Tymczasem sprzedaż Forda spadła rdr o 7,2 proc., a GM wzrosła o 1,6 proc.

Rynki czekają w tym tygodniu również na protokół z marcowego posiedzenia Fed, który zostanie upubliczniony w środę wieczorem. Rynki będą szukać w dokumencie sygnałów o kolejnej dacie podwyżki stóp procentowych. Szczególna uwaga zwrócona będzie na kwestię sumy bilansowej Fed.

d1pl8zr

Patrick Harker, prezes Fed w Filadelfii ocenił w poniedziałek, że Fed powinien podnieść w tym roku stopy jeszcze dwa razy. Na takie tempo zacieśniania polityki pieniężnej wskazywała mediana prognoz członków Fed opublikowana po marcowym posiedzeniu, na którym Rezerwa Federalna podniosła stopy proc.

W czwartek do Stanów Zjednoczonych z dwudniową wizytą przybywa prezydent Chin Xi Jinping. Donald Trump podejmie gościa w swojej posiadłości Mar-A-Lago na Florydzie. Wśród gospodarczych punktów spotkania, Trump zamierza poruszyć kwestię deficytu w handlu USA z Chinami. Niewykluczone są również rozmowy o polityce kursowej (Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o celowe zaniżanie wartości juana). Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców.

Na rynku walutowym dolar osłabia się do euro o 0,2 proc., a do jena o 0,5 proc.

d1pl8zr

Podziel się opinią

Share
d1pl8zr
d1pl8zr