Trwa ładowanie...
d1diwk4
d1diwk4

USA/Wzrosty na Wall Street po dobrych danych makro ze świata

Czwartek na amerykańskich giełdach przyniósł solidne wzrosty po lepszych od oczekiwań danych z USA, strefy euro oraz Chin, które zmniejszyły obawy o kondycję globalnej gospodarki.
Share
d1diwk4

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 216,58 pkt. (1,32 proc.) do 16.677,90 pkt.

S&P 500 zyskał 23,71 pkt. (1,23 proc.) i wyniósł 1.950,82 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 69,95 pkt. (1,60 proc.) i wyniósł 4.452,79 pkt.

d1diwk4

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 283 tys. z 266 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 281 tys. wobec 264 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Czterotygodniowa średnia dla tego wskaźnika spadła do poziomu 281 tys., i jest najniższa od maja 2000 r.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł we wrześniu o 0,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,7 proc. mdm.

"Naszym zdaniem sytuacja w światowej gospodarce jest raczej pozytywna. Amerykańska gospodarka jest w stanie rosnąć dynamicznie, a to w końcu przełoży się również na wzrost w innych regionach świat, w tym w Europie, gdzie będzie kontynuowany powolny wzrost" - ocenił William Hobs, strateg inwestycyjny Barclays.

d1diwk4

Lepszy od oczekiwań okazał się czwartkowy odczyt indeksu PMI w sektorze przemysłowym Chin. Wyniósł on w październiku 50,4 pkt. wobec 50,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali PMI bez zmian, na poziomie 50,2 pkt.

Pozytywnie zaskoczyły też wskazania PMI ze strefy euro. Podczas gdy analitycy spodziewali się spadku PMI dla przemysłu do 49,9 pkt., indeks wzrósł w X do 50,7 pkt. z 50,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Dla usług strefy euro wskaźnik wyniósł 52,4 pkt., bez zmian, a szacowano 52,0 pkt.

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł zaś 52,2 pkt. wobec 52,0 pkt. na koniec września. Analitycy szacowali indeks na 51,5 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

"Wzrost gospodarczy w strefie euro jest anemiczny () Dane PMI ze strefy euro wskazują, że - jak do tej pory - gospodarka regionu uniknęła wejścia w recesję" - ocenił Chris Williamson, główny ekonomista Markit.

d1diwk4

W ocenie Jima Paulsena, głównego stratega inwestycyjnego w Wells Capital Management, ostatnie dane z gospodarki światowej wskazują, że obawy o wyraźne spowolnienie wzrostu nie były w pełni uzasadnione.

"Zmienność na rynkach wzrosła w ostatnim czasie powyżej normalnych poziomów, do których byliśmy przyzwyczajeni. Wzrost zmienności nie wynikał jednak z realnych zmian w gospodarce, ale raczej ze zmian w oczekiwaniach" - powiedział.

"W ubiegłym tygodniu inwestorzy wystraszyli się perspektywą spowolnienia w światowej gospodarce oraz ewentualnej deflacji. Po ostatnich danych okazuje się jednak, że wszystko ponownie jest w porządku" - dodał.

Amerykańskie korporacje kontynuują prezentację wyników kwartalnych. W czwartek bardzo dobry raport kwartalny zaprezentował największy na świecie producent maszyn budowlanych firma Caterpillar.

d1diwk4

Spółka zanotowała w III kw. 2014 r. skorygowany zysk 1,72 USD na akcję. Analitycy spodziewali się tymczasem zysku 1,35 USD na akcję. Caterpillar podniósł również prognozę zysków w tym roku.

Koncern General Motors Co. zanotował w III kwartale 2014 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 97 centów. Wynik jest lepszy od konsensusu na poziomie 95 centów na akcję.

Spółka farmaceutyczna Eli Lilly & Co. zanotowała w III kw. 2014 r. skorygowany zysk 0,66 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 0,67 USD na akcję.

d1diwk4

Podziel się opinią

Share
d1diwk4
d1diwk4