Ustawa uwłaszczeniowa ledwo weszła, a będzie zmieniana. Chodzi o nierówne bonifikaty
Rozwianie wątpliwości w sprawie nierównych bonifikat oraz mechanizm częściowo blokujący duże podwyżki opłat. To główne zmiany, jakie szykowane są w ustawie uwłaszczeniowej, która obowiązuje od 1 stycznia.
Jak pisze "Puls Biznesu", oprócz wyrównania bonifikat i zablokowania dużych podwyżek opłat, w projekcie noweli przewidziane mają być też nowe zapisy dotyczące garaży i miejsc postojowych.
- To będą zmiany korzystne, społecznie oczekiwane i wyjaśniające wątpliwości tam, gdzie się pojawiają - mówi Artur Soboń, wiceminister infrastruktury i rozwoju.
Jak deklaruje, jego resort "z życzliwością przyjmuje propozycję, żeby w sytuacji, gdy bonifikaty na gruntach skarbu państwa są wyższe niż na gruntach samorządowych, wojewoda miał obowiązek wyrównania tych bonifikat, ale tylko na terenie tej gminy, która uchwaliła wyższe bonifikaty".
Czytaj też: 7 pytań o użytkowanie wieczyste. Ile kosztuje, czy są bonifikaty? A może da się w ogóle uniknąć kosztów?
Obowiązująca ustawa przewiduje bonifikatę w przypadku jednorazowej wpłaty równowartości 20 opłat za użytkowanie wieczyste. Na gruntach skarbu państwa wynosi 60 proc. a o wysokości bonifikaty na samorządowych gruncie decyduje gmina.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl