Trwa ładowanie...

Usuwanie awarii przepompowni ścieków w Gdańsku trwa. Napowietrzacz na ratunek wodnej faunie

Gigantyczny napowietrzacz wody przy przepompowni ścieków Ołowianka w Gdańsku ma pozwolić on na ograniczenie skutków wycieku ścieków. Do Motławy trafiało w ciągu doby ok. 50-60 mln litrów nieczystości.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Usuwanie awarii przepompowni ścieków w Gdańsku trwa. Napowietrzacz na ratunek wodnej faunieŹródło: East News, fot: Piotr Hukalo/Eastnews
d4dlquz
d4dlquz

Napowietrzacz waży 1,5 tony i ma wymiary dwa na trzy metry. W niedzielę rozpoczęło się jego montowanie na nabrzeżu przy Ołowiance. Jak podkreśla lokalne władze w Gdańsku, napowietrzanie ma charakter prewencyjny. Jego zadaniem jest podniesienie stężenia tlenu w wodzie, co pozwoli stworzyć korzystne środowisko rozwoju życia organizmów wodnych, a przeciwdziałać będzie rozprzestrzenianiu się beztlenowców.

Przypomnijmy, że do awarii doszło 15 maja. Zalaniu uległy główne i zapasowe silniki oczyszczalni. Przez to konieczny był tzw. awaryjny zrzut ścieków, który trwał trzy dni. Nieczystości kierowano bezpośrednio do rzeki. Do Motławy trafiało w ciągu doby ok. 50-60 mln litrów nieczystości.

"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się

Zrzut już zakończono, a władze Gdańska informują, że w Ołowiance zakończył się montaż trzeciego silnika po jego serwisowaniu. Oznacza to, że pracują już trzy z czterech pomp. Z tego praca trzeciej ma charakter zapasowy, gdyż w normalnym trybie w przepompowni działają dwa takie urządzenia.

d4dlquz

Opublikowane w niedzielę wyniki badań wody przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wykazują, że czystość wody jest w normie i woda na kąpieliskach odpowiada wymaganiom sanitarnym. Jednak prewencyjnie nadal utrzymywany jest zakaz kąpieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4dlquz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dlquz