Uszkodzony banknot? NBP podpowiada, co zrobić, aby odzyskał wartość

Uszkodzone banknoty trafiają się dość często. Nie wszyscy wiedzą, co w takim wypadku zrobić. Z pomocą przychodzi Narodowy Bank Polski. Oto co należy w takim wypadku zrobić.

Kasjer ma prawo odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy
Kasjer ma prawo odmówić przyjęcia zniszczonych pieniędzy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Juana Mari Moya

29.02.2024 | aktual.: 01.03.2024 20:24

W obrocie znajdują się obecnie banknoty, które zostały wprowadzone do użytku 1 stycznia 1995 roku, oraz od 7 kwietnia 2017 roku obiegają banknoty w odświeżonym wzorze graficznym. Obydwie edycje nadal funkcjonują w obiegu i są ciągle ważnym środkiem płatniczym. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkimi banknotami da się uregulować należności w sklepach — informuje "Dziennik Łódzki".

Ekspedient czy kasjer mogą legalnie odmówić przyjęcia uszkodzonych środków płatniczych. W takim wypadku właściciel banknotu stoi przed koniecznością jego wymiany.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej przytoczonego materiału wideo

Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Jak wymienić zniszczone banknoty? NBP wyjaśnia

Według informacji Narodowego Banku Polskiego możliwe jest wymienienie banknotów naderwanych, pogryzionych, wyblakłych, wypłowiałych, przeciętych, połamanych, zabrudzonych, sklejonych lub poplamionych. Banki działające na terenie Polski są miejscem, gdzie można dokonać wymiany takich banknotów.

Co zrobić, gdy banknoty nie są akceptowane do wymiany w bankach z wyżej wymienionych przyczyn? NBP informuje, że w takim przypadku banknoty są przyjmowane na podstawie specjalnego wniosku przez banki i wysyłane do centrali NBP w celu wymiany.

Wysokość kwoty otrzymywanej w zamian za wymieniany banknot zależy od stopnia jego uszkodzeń. Zgodnie z wyjaśnieniami NBP, banknot, który posiada od 45 do 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym kawałku, będzie wymieniony za połowę jego nominalnej wartości.

Banknot, który utrzymał więcej niż 75 proc. swojej pierwotnej powierzchni w jednym kawałku, a także banknot podzielony na nie więcej niż dziewięć fragmentów, które łącznie reprezentują 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni na równowartość jego pełnej wartości nominalnej.

Formularz wniosku o wymianę uszkodzonych banknotów można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego.

Źródło artykułu:WP Finanse
banknotynarodowy bank polskinbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)