Trwa ładowanie...
d2bpc1c

Utrzymanie stóp proc. na obecnym poziomie do końca I poł. '14 uzasadnione - minutes

19.12. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje, że jej zdaniem uzasadnione jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca pierwszego...

d2bpc1c
d2bpc1c

19.12. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje, że jej zdaniem uzasadnione jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r. - wynika z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji RPP.

"Rada podtrzymała ocenę, że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, jednak presja inflacyjna pozostanie ograniczona" - napisano w dokumencie.

"W związku z tym Rada potwierdziła, że uzasadnione jest jej zdaniem utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca pierwszego półrocza 2014 r." - dodano.

Rada w grudniu pozostawiła podstawowe stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 2,50 proc., stopa lombardowa 4,00 proc., stopa depozytowa 1,00 proc., stopa redyskonta weksli 2,75 proc.

d2bpc1c

"Rada uznała, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione. Podkreślano, że obniżenie stóp procentowych w pierwszej połowie bieżącego roku oraz ich stabilizacja w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu gospodarki krajowej, stopniowemu powrotowi inflacji do celu i stabilizacji na rynkach finansowych" - napisano w dokumencie.

Zdaniem RPP w związku z podwyższoną stopą bezrobocia nie należy oczekiwać rozluźnienia dyscypliny płac.

"Odnosząc się do sytuacji na rynku pracy zwracano uwagę, że nieco przyspieszyła dynamika wynagrodzeń, co może sprzyjać dalszemu ożywieniu konsumpcji" - napisano w dokumencie.

"Jednocześnie wciąż podwyższona stopa bezrobocia wskazuje, że nie należy oczekiwać rozluźnienia dyscypliny płac. W tym kontekście podkreślano, że dynamika jednostkowych kosztów pracy w gospodarce od kilku lat kształtuje się na niskim poziomie" - dodano.

W załączeniu plik z opisem dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 4 grudnia 2013 r. (PAP)

fdu/ ana/

d2bpc1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bpc1c