Uwaga na fałszywe pieniądze w wakacje!

W okresie wakacyjnym zwiększa się prawdopodobieństwo otrzymania podrobionych
pieniędzy.

Uwaga na fałszywe pieniądze w wakacje!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak temu zaradzić? Poznaj podstawowe informacje odnośnie zabezpieczeń banknotów oraz sposoby ich łatwego wykrywania.

- Brak wiedzy w tym zakresie skutkuje większą liczbą fałszywek wprowadzanych do obiegu. Okres wakacyjny jeszcze bardziej to zjawisko potęguje, ponieważ turyści - ciesząc się z urlopu - zapominają, że mogą być w tym czasie narażeni na otrzymanie falsyfikatu - podkreśla Urszula Morawska, ekspert ds. zabezpieczeń banknotów współpracujący z firmą DCB zajmującą się wykrywaniem fałszywych banknotów.

Światowe standardy zabezpieczeń

Banknoty większości walut świata mają podobne zabezpieczenia. Są to m.in. znak wodny i zabezpieczenia optyczne. Aby nie paść ofiarą fałszerzy pieniędzy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
poskrob banknot, aby sprawdzić, czy są na nim elementy druku stalorytniczego - jeśli jego powierzchnia jest gładka, jest to najprawdopodobniej falsyfikat;
obejrzyj banknot pod światło i zwróć uwagę na znak wodny i jego precyzję;
przechylaj banknot i sprawdź, czy zmianie ulega kolor farby zmiennej optycznie - kolory powinny zmieniać się z fioletowego na oliwkowy.

Stosowanie powyższych wskazówek jest wystarczające, aby ocenić oryginalność banknotów złotówki, a także np. dolara i euro (z tym, że zmiany farby w przypadku euro to przejście z fioletowego na zgniłą zieleń lub brąz, natomiast dolar amerykański zmienia się z zieleni na czerń, a nowe dolary – ze złotej miedzi na zieleń).

Co zrobić z banknotem, który wygląda podejrzanie?
- Pierwszą i najważniejszą zasadą w sytuacji podejrzenia, że posiadany banknot jest fałszywy jest zgłoszenie się z tym banknotem na policję - mówi Sylwester Salach, prezes zarządu spółki DCB. - Jeśli okaże się prawdziwy, zostanie nam zwrócony. W przeciwnym wypadku, zostanie zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości.

Warto kupić dobrą lampę

Wszystkie powyższe rady można stosować bez specjalnego sprzętu - warto o nich pamiętać podczas prywatnych zakupów i wyjazdów wakacyjnych - w Polsce i za granicą.

Ale sprzedawcy tym bardziej powinni zwracać uwagę na podejrzane banknoty, bo bardziej są narażeni na straty z tego tytułu. Ponoszą też większe ryzyko otrzymania zarzutów o wprowadzaniu fałszywek do obiegu. Najlepiej więc zastosować specjalistyczny sprzęt i kontrolować banknoty pod odpowiednią lampą kasjerską. Pracowników warto również przeszkolić, najlepiej inwestując w szkolenie prowadzone przez specjalistę.

LP

pieniądzewakacjehandel

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)