Trwa ładowanie...
IAR

Uwaga na podróbki win. Do markowych trunków dolewają tańsze

Uwaga na podróbki portugalskiego wina! Tamtejszy sanepid odkrył, że handlowcy coraz częściej obniżają koszty, dolewając do butelek hiszpański trunek.
Share
Uwaga na podróbki win. Do markowych trunków dolewają tańsze
Źródło: fotolia.pl
d2j5q0m

Tylko w ciągu ostatniego roku kontrolerzy natrafili w sklepach i restauracjach na 1,2 mln butelek fałszywego wina. Zgodnie z etykietami, alkohol pochodził z tak zwanych apelacji winiarskich, czyli ze ściśle wyznaczonych rejonów, w których obowiązują bardzo restrykcyjne zasady uprawy winorośli i produkcji trunku. Takich rejonów jest w Portugalii nieco ponad dwadzieścia, a produkowane tam wina, oznaczone skrótem DOC, są prawdziwą dumą producentów. Doceniają je także obcokrajowcy - według Eurostatu ubiegłoroczny eksport portugalskiego wina, także ze specjalnych rejonów, miał wartość ponad 700 milionów euro.

Po analizie okazało się jednak, że w wielu przypadkach do butelek dolewany był produkt z Hiszpanii. Miejscowy sanepid podkreśla, że proceder podrabiania alkoholu ma charakter międzynarodowy, a zaangażowane weń są nawet duże firmy. Kontrolerzy podkreślają, że wykryte nieprawidłowości dotyczą wszystkich apelacji winiarskich.

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m