Uwaga skupiona na amerykańskim rynku pracy oraz decyzji EBC

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie zapewne publikacja grudniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Uwaga skupiona na amerykańskim rynku pracy oraz decyzji EBC
Źródło zdjęć: © AMB Consulting

WYDARZENIA NA ŚWIECIE

Rynek zagraniczny

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie zapewne publikacja grudniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Wiele czynników i wcześniejszych informacji napływających w trakcie tego tygodnia wskazuje na fakt, że sytuacja dotycząca zatrudnienia zza Oceanem nadal dynamicznie się pogarsza i nie widać symptomów poprawy.

Dane te oraz oczekiwania inwestorów co do przyszłych odczytów osłabiają zielonego wobec wspólnej waluty, pomimo spekulacji rynku na temat dalszych zdecydowanych cięć kosztów pieniądza przez EBC na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

Figury makroekonomiczne, które napływają w tym tygodniu z europejskiej gospodarki potwierdzają zdecydowany spadek presji inflacyjnej zarówno ze strony cen konsumenckich jak i producenckich a dalszy spadek aktywności w sektorze przemysłowo – wytwórczym przekłada się na negatywne trendy zatrudnienia na rynku pracy. Takie informacje sprzyjają oczekiwaniom inwestorów na zdecydowaną redukcję kosztów pieniądza przez władze monetarne EBC na zaplanowanym na 15 stycznia posiedzeniu.

Z tego powodu bardzo istotne dla dalszych ruchów pary EUR/USD będą również zaplanowane na dzień dzisiejszy odczyty dotyczące dynamiki niemieckiej produkcji przemysłowej oraz europejskiej dynamiki sprzedaży detalicznej.

Kurs eurodolar do czwartkowego posiedzenia może się konsolidować z późniejszym większym prawdopodobieństwem wybicia się górą, gdyż redukcja podstawowych stóp procentowych w Eurolandzie jest już zdyskontowana w obecnych kursach a powyższa instytucja niezwykła jest zaskakiwać nadmiernymi zamianami kosztów pieniądza.

Dlatego też czwartkowa decyzja powinna ostatecznie zakończyć presję ze strony polityki monetarnej osłabiającą wspólną walutę a większy wpływ ponownie uzyska wiele impulsów negatywnych dla amerykańskiego dolara takich jak słabsza od europejskiej perspektywa krótko- i średnioterminowego rozwoju gospodarczego oraz długoterminowe kłopoty Stanów Zjednoczonych z finansami publicznymi.

Rynek polski

Po Nowym Roku nastąpiła zdecydowana korekta kursów polskich par walutowych. Obecnie pojawiły się pierwsze symptomy jej zakończenia. Pomimo odbicia się kursów od ważnych wsparć i dynamicznemu ich wzrostowi obecne poziomy nadal wydają się być w miarę atrakcyjne do zakupów waluty, gdyż naszym zdaniem istnieje duże prawdopodobieństwo kontynuowania przez RPP cyklu obniżek kosztów pieniądza w lutym, co może jeszcze przez najbliższe dwa miesiące wpływać na powrót i utrzymywanie się kursów polskich par walutowych blisko grudniowych maksimów.

Tomasz Szecówka - analityk rynku walutowego
AMB Consulting

złotydolarwaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)