Trwa ładowanie...

Viatoll: do końca lutego prawie 1,5 mld zł za korzystanie z dróg

Do końca lutego 2013 r. zaksięgowano 1 mld 475 mln zł łącznych wpływów z tytułu opłat za korzystanie z dróg - poinformowała rzecznika prasowa projektu Viatoll Dorota Prochowicz.
Share
Viatoll: do końca lutego prawie 1,5 mld zł za korzystanie z dróg
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Sebastian Ogórek
d3xcum2

Jak poinformowała Prochowicz podczas konferencji prasowej w Krakowie, koszty stworzenia systemu Viatoll w Polsce, zapewniającego elektroniczny pobór myta, zwróciły się już do końca października 2012 r. Wówczas wpływy wyniosły 1,2 mld zł. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

- Do tej pory koszty budowania systemu w Polsce wyniosły nieco ponad miliard zł - powiedziała w środę rzeczniczka.

Przypomniała ona, że 30 marca ogólnopolska sieć dróg płatnych objętych systemem e-myta powiększy się o kolejne 160 kilometrów. Od tego dnia systemem będzie objętych ok. 2190 kilometrów dróg. Najdłuższym odcinkiem dołączonym do sieci będzie fragment drogi ekspresowej S8 od węzła Piotrków do węzła Radziejowice (ok. 93,6 km). E-myto będzie też obowiązywało na drodze S19, na jej odcinku Stobierna - węzeł Rzeszów-Wschód (ok. 6,9 km).

d3xcum2

System będzie obowiązywał również na obwodnicy Jarosławia na drodze krajowej nr 4 odcinek Tywonia - Tuczempy (o długości ok. 11,3 km), na drodze krajowej nr 79 na odcinki Jaworzno - węzeł Modlniczka (ok. 37,8 km), oraz na drodze krajowej nr 7 na odcinku węzeł Modlniczka - węzeł Balice I i na obwodnicy Elbląga, od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1104N do węzła Raczki (ok. 3,7 km) i od węzła Raczki do węzła Elbląg-Wschód (ok. 3,8 km).

Rzecznika projektu dodała, że docelowo długość dróg płatnych w 2018 r. może wynieść ponad 7 tys. km.

- Jest to uzależnione od wyników budowy nowych i modernizacji istniejących dróg w Polsce - powiedziała Prochowicz.

System elektronicznego poboru opłat Viatoll działa od 3 lipca 2011 r. - w początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA, a 1 lipca 2012 r. system rozszerzono o kolejnych 325 km dróg. Opłaty pobierane są od pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t oraz autobusów niezależnie od ich wagi.

Poprzednie rozszerzenie systemu nastąpiło 12 stycznia br., gdy dołączono do niego odcinki autostrady A1 oraz dróg ekspresowych S1 i S8. Rozszerzenie objęło wówczas 139,2 km dróg.

d3xcum2

Podziel się opinią

Share
d3xcum2
d3xcum2