Trwa ładowanie...
d292byt

Vindexus wyraźnie poprawi wyniki r/r, chce regularnie płacić dywidendę

Warszawa, 27.05.2014 (ISBnews) - Po bardzo udanym I kw. 2014 r. Vindexus spodziewa się znaczącej poprawy wyników w całym 2014 r., poinformował agencję ISBnews prezes...

Share
d292byt

Warszawa, 27.05.2014 (ISBnews) - Po bardzo udanym I kw. 2014 r. Vindexus spodziewa się znaczącej poprawy wyników w całym 2014 r., poinformował agencję ISBnews prezes Jerzy Kulesza. Według niego, ubiegłoroczny wynik uda się dogonić po III kw., a ostatnie 3 miesiące roku będą "pracowały" na wzrost zysku. Tak optymistyczna sytuacja finansowa pozwoli spółce na wypłacanie dywidendy w kolejnych latach.

"Wynik netto Vindexusa po I kw. w wysokości ponad 3,1 mln zł jest imponujący, szczególnie w porównaniu do 9,1 mln zł zysku za cały ubiegły rok. Wynika z tego, że mamy już wykonane 33% ubiegłorocznego wyniku, podobnie jest w przychodach. Jeśli więc sytuacja nadal będzie tak wyglądać, to w ciągu trzech kwartałów wyrównamy wynik z 2013 r., a IV kw. będzie pracował na poprawę r/r" - powiedział Kulesza w rozmowie z ISBnews.

Prezes podkreślił, że spółka jest na dobrej drodze do realizacji swojego planu osiągnięcia w perspektywie kilku lat 100 mln zł przychodów. Dlatego podtrzymuje deklarowany wcześniej plan wydania w tym roku 15-20 mln zł na nowe portfele wierzytelności.

d292byt

"Systematycznie przyglądamy się ofertom pojawiającym się na rynku, ale tradycyjnie na początku roku nie jest ich wiele. Dlatego dotąd wydaliśmy dopiero ok. 1 mln zł, a gros przetargów będzie w II połowie roku. Nadal chcemy zainwestować w tym roku do 20 mln zł, co zdecydowanie wystarczy na podtrzymanie tendencji wzrostowej" - zapewnił prezes.

Kulesza dodał, że większość inwestycji zostanie sfinansowane ze środków własnych, ponieważ fundusze posiadają obecnie ok. 10 mln zł wolnych środków, a drugie 10 mln zł spółka na pewno będzie w stanie wypracować z przychodów bieżących.

"Nie rozważamy więc obecnie emisji akcji czy kolejnych serii obligacji. Oczywiście, niczego nie możemy wykluczyć, gdyby pojawiła się duża okazja, ale wówczas będziemy reagować na bieżąco" - wyjaśnił prezes.

Podkreślił, że przejawem bardzo dobrej sytuacji finansowej spółki jest zadeklarowana przez zarząd chęć wypłaty dywidendy z zysku za 2013 r. Co prawda, nie jest ona wysoka, ponieważ wyniesie tylko 5 gr na akcję, ale pokazuje drogę, którą Vindexus będzie zmierzać w przyszłości.

d292byt

"Daliśmy znak, że jesteśmy spółką dywidendowa, że przyszłości chcemy ją także płacić. Celem jest jej systematyczne zwiększania, ale, oczywiście, decydujące będzie zdanie akcjonariuszy podczas WZ spółki zaplanowanego na 16 czerwca" - podkreślił Kulesza.

Prezes zaznaczył, że chęć wypłaty dywidendy wiąże się również z tym, że na razie rynek zachowuje się na tyle dobrze, iż nie spodziewa się okazji akwizycyjnych. W jego ocenie, na dziś spółki spokojnie radzą sobie na rynku i jest miejsce dla wielu podmiotów.

"Natomiast w przyszłości, gdyby sytuacja się zmieniła, to możemy pomyśleć o emisji akcji czy ewentualnie obligacji. Ale na dziś tematu nie ma" - podsumował Kulesza.

Giełda Praw Majątkowych Vindexus S.A. została założona w 1995 roku i od początku związana jest z polskim rynkiem wierzytelności. Działalność spółki opiera się przede wszystkim na zakupie portfeli wierzytelności i dalszej ich egzekucji na własny rachunek oraz na windykacji na zlecenie. Przychody Grupy w 2013 r. wyniosły 40,9 mln zł, a zysk netto 9,1 mln zł. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2009 r.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d292byt

Podziel się opinią

Share
d292byt
d292byt