Trwa ładowanie...
d129mym

W '09 jeszcze jedna obniżka stóp proc.; należy sięgnąć po działania niestandardowe - Noga z RPP

25.6.Warszawa (PAP) - Bilans czynników przemawiających za kolejną obniżką stóp procentowych i pozostawieniem ich bez zmian jest obecnie zrównoważony - uważa Marian Noga, członek...

d129mym
d129mym

25.6.Warszawa (PAP) - Bilans czynników przemawiających za kolejną obniżką stóp procentowych i pozostawieniem ich bez zmian jest obecnie zrównoważony - uważa Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem należy sięgnąć po inne instrumenty, takie jak kolejne obniżki stopy rezerwy obowiązkowej, która mogłaby spaść do 2,00 proc.

Noga zaznaczył jednak, że widzi jeszcze możliwość jednej obniżki stóp procentowych w tym roku, do poziomu 3,25 proc.

"Moim zdaniem bilans czynników przemawiających za kolejną obniżką stóp procentowych i pozostawieniem ich bez zmian jest zrównoważony. Powoduje to sytuację, jakbyśmy się znajdowali w nastawieniu neutralnym, czyli czekanie ze zmianami stóp procentowych" - powiedział Noga w rozmowie z PAP.

"Z projekcji wynika, że inflacja jest pod kontrolą. Natomiast w mojej ocenie istnieje wiele zagrożeń przebiegu tej ścieżki inflacyjnej. Są poważne ryzyka, że inflacja może nie osiągnąć celu tak szybko, jak przewiduje projekcja. Dlatego do operacji na stopach procentowych należy podchodzić bardzo ostrożnie" - powiedział.

d129mym

"Jeżeli widziałbym jakieś pole do dalszych obniżek stóp, to tylko związane z tym, że mamy ujemną lukę popytową. Jeśli chcemy wejść na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, to z tego powodu pojawia się takie pole" - dodał.

ZAMIAST OBNIŻEK PODSTAWOWYCH STÓP - OBNIŻKI STOPY REZERWY OBOWIĄZKOWEJ

Zdaniem Nogi nie należy ograniczać się tylko do ruchu na podstawowych stopach procentowych, trzeba myśleć też o innych instrumentach.

"Zobaczymy, czy majowa obniżka stopy rezerwy obowiązkowej okaże się skuteczna. Jeśli tak, to można by dokonywać kolejnych kroków, obniżając tylko stopę rezerwy obowiązkowej, a referencyjną zostawić bez zmian" - powiedział.

d129mym

"Mamy benchmark 2,00 proc. Przed nami 100 pb. Jeżeli o mnie chodzi, ja tę drogę widzę. Jeżeli by to miało pomóc wzrostowi akcji kredytowej oraz PKB, na pewno tan kanał uruchomimy" - dodał.

Noga zaznacza, że majowa obniżka stopy rezerwy obowiązkowej będzie miała zastosowanie od 30 czerwca.

"Na razie nic jeszcze na ten temat nie wiemy. Poczekajmy miesiąc - co się stanie z kredytami, z 3-miesięcznym WIBOR-em. Będziemy obserwować płynność sektora bankowego, który jest nadpłynny. Jeżeli będzie się ona stabilizowała lub zmniejszała, będziemy podejmowali kolejne decyzje, zaś jeżeli z jakichś powodów ona się będzie zwiększała - wówczas musimy poczekać (z obniżkami stopy rezerwy obowiązkowej - PAP)" - dodał.

d129mym

"Dodatkowo trzeba zrobić wszystko, żeby rolować operacje repo na 6 miesięcy - aby przedłużać je na kolejne 6 miesięcy z tym samym zabezpieczeniem" - ocenia członek RPP.

MOŻLIWA JESZCZE JEDNA OBNIŻKA STÓP PROC. W TYM ROKU

Noga przyznaje, że widzi jeszcze możliwość jednej obniżki stóp w tym roku.

"Nie wykluczyłbym jeszcze jednej obniżki stop proc., do 3,25" - powiedział.

W opinii Nogi możliwe byłoby, przy takim scenariuszu, zakończenie kadencji obecnej RPP ze stopą referencyjną na poziomie 3,25 proc. oraz stopą rezerwy obowiązkowej na poziomie 2 proc.

d129mym

"To jest realne" - powiedział.

RYZYKA DLA INFLACJI W KOLEJNYCH MIESIĄCACH

Noga wylicza ryzyka, które mogą zagrozić inflacji w przyszłych miesiącach.

"Po pierwsze jest to słaby kurs złotego. Kanał kursowy może słabiej, ale działa. Drugie zagrożenie to jest obserwowany trend wzrostu cen surowców i żywności. Po trzecie - ciągle rośnie inflacja bazowa. Dodatkowo wczorajszą decyzją spowodowaliśmy, że mamy ujemną stopę procentową ex post, wynosi ona -0,1" - powiedział.

"Kolejne ryzyko stwarza polityka fiskalna - zwiększenie deficytu budżetowego. To są na razie dywagacje - dopiero jak będzie zmiana budżetu, wtedy możemy powiedzieć coś z większą pewnością. Na pewno nie stwarza to pola do szybkiego spadku inflacji, choć jest lekka rekompensata ze strony niższych wydatków" - dodał.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ gor/

d129mym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d129mym