W '09 stopy bez zmian, w '10 niewykluczone obniżki - Czekaj, RPP
16.10.Warszawa (PAP/Bloomberg) - Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do końca kadencji, w 2010 r. niewykluczone są niewielkie obniżki - uważa...
16.10.Warszawa (PAP/Bloomberg) - Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do końca kadencji, w 2010 r. niewykluczone są niewielkie obniżki - uważa prof. Jan Czekaj, członek RPP.
"RPP nie zmieni poziomu stóp do końca kadencji. Nowa rada prawdopodobnie będzie mogła przyjąć postawę +wait and see+ co najmniej do połowy 2010 r." - powiedział Czekaj.
W drugiej połowie przyszłego roku Czekaj spodziewa się raczej ruchów dostosowawczych niż radykalnych zmian stóp procentowych.
"Będą to raczej cięcia niż podwyżki, zwłaszcza jeśli inflacja szybko wróci do celu a wzrost gospodarczy jest kruchy" - powiedział członek RPP.
"Dziś nie ma potrzeby żadnych ruchów [ze strony RPP], gdyż poziom inflacji zbliży się do celu w połowie przyszłego roku" - dodał.
Czekaj nie widzi przesłanek do zmiany nieformalnego nastawienia RPP.
"Wciąż jesteśmy w cyklu łagodzenia i tak powinno pozostać. Nic w gospodarce nie uzasadnia zmiany nastawienia" - ocenia.
Zdaniem członka RPP dynamika PKB może być wystarczająco dobra, by uzasadnić zmianę nieformalnego nastawienia.
"Spodziewam się, że wzrost gospodarczy będzie wystarczająco dobry, by zakończyć cykl łagodzenia polityki, choć nie można wykluczyć dalszych cięć" - powiedział.
"Ożywienie na zachodzie jest wynikiem głównie pakietów stymulacyjnych i nie wiadomo, czy polska gospodarka jest wystarczająco silna by rosnąć bez zewnętrznej stymulacji" - dodał.
DOBRY MOMENT NA ERM2
Zdaniem Czekaja obecnie jest dobry moment, by rozważyć przystąpienie do ERM2.
"Teraz byłby idealny moment by wypracować mapę dojścia do euro, albo nawet wejść do ERM2, jako że można mieć nadzieję, że jesteśmy na początku cyklu ożywienia" - powiedział.
"Polska powinna rozpocząć negocjacje o wejściu do ERM2 teraz, zanim przyspieszający wzrost gospodarczy umocni złotego i zwiększy inflację" - dodał.(PAP)
fdu/ ana/