W 1. badaniu Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje na poprawę syt. gosp. - Pracodawcy RP (opis)

27.03. Warszawa (PAP) - Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje, że przedsiębiorcy coraz optymistyczniej oceniają swoją sytuację, widzą ożywienie gospodarcze i spodziewają się...

27.03. Warszawa (PAP) - Indeks Optymizmu Przedsiębiorców wskazuje, że przedsiębiorcy coraz optymistyczniej oceniają swoją sytuację, widzą ożywienie gospodarcze i spodziewają się dalszej poprawy koniunktury w kraju - wynika z 1. badania IOP przeprowadzanego przez Pracodawców RP.

"Na podstawie badań ankietowych prowadzonych w marcu 2014 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartości: 104,2 pkt. w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej oraz 131 pkt. w przypadku perspektywy półrocznej. Oznacza to, że przedsiębiorcy patrzą w przyszłość, spodziewają się zwiększenia zamówień, sygnalizują zatrudnianie nowych osób i wskazują na zwiększenie konsumpcji oraz skali inwestycji. Oczekiwania wobec przyszłości są jeszcze bardziej pozytywne" - napisano w komentarzu do badania.

Ocena ogólna bieżącej sytuacji biznesowej osiągnęła poziom 104,2 pkt., co oznacza umiarkowany optymizm i poprawę sytuacji w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Największą poprawę sytuacji biznesowej firmy zasygnalizowały w sferze nowych zamówień, co może korzystnie wpłynąć na przyszły wzrost gospodarczy. Z optymizmem przedsiębiorcy patrzą także na poziom zatrudnienia - przy zwiększonej liczbie zamówień potrzebni będą bowiem kolejni pracownicy. Z kolei największe pogorszenie sytuacji firmy odczuwają w obszarze cen sprzedaży, co świadczyć może o dużej konkurencji na rynku i presji na obniżkę cen zbytu" - napisano.

Poniżej składowe sytuacji bieżącej:

Nowe zamówienia 112,7
Aktywność zakupowa 105,6
Stan zapasów 94,4
Zatory płatnicze 98,6
Ceny kupna 102,8
Ceny sprzedaży 84,5
Zatrudnienie 108,5

OCENA OGÓLNA 104,2

"Przedsiębiorcy skupieni w Pracodawcach RP bardzo pozytywnie oceniają warunki do prowadzenia biznesu w kolejnych 6 miesiącach. Ponad połowa z nich spodziewa się nowych zamówień, co trzeci uważa, że ceny sprzedaży ich towarów i usług wzrosną, a prawie 50 proc. zapowiada dalsze inwestycje" - napisano.

Poniżej składowe sytuacji przyszłej:

Nowe zamówienia 136,6
Aktywność zakupowa 118,3
Stan zapasów 98,6
Zatory płatnicze 104,2
Ceny kupna 114,1
Ceny sprzedaży 119,7
Zatrudnienie 107,0
Inwestycje 123,9

OCENA OGÓLNA 131,0

Platforma Finansowa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej zainicjowała cykliczne badanie, w którym członkowie Organizacji (ok. 10 tys. firm, zatrudniających ok. 5 mln osób) oceniają obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pracodawcy RP wzorowali się przy tym na niemieckim wskaźniku koniunktury gospodarczej IFO. Wyniki badania prezentowane są w postaci Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców - gdy przyjmuje on wartość poniżej 100 pkt., oznacza to pogarszanie się sytuacji biznesowej, a gdy przekracza 100 pkt. - wówczas sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt. pokazuje brak zmian). (PAP)

nik/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansekoniunkturamakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)