W 2010 r. pod lupę celników trafi m.in. tytoń, alkohol, paliwa
W 2010 r. Służba Celna będzie kontrolować m.in. obrót tytoniem, paliwami, czy alkoholem - wynika z przedstawionego w środę przez MF strategicznego planu kontroli na 2010 r. prowadzonych przez Służbę Celną. Do planu ma zostać dopisana kontrola hazardu.
Zdaniem wiceministra finansów Jacka Kapicy, upublicznienie planu kontroli Służby Celnej jest elementem transparentności funkcjonowania tej instytucji. Podczas środowego spotkania z dziennikarzami wiceminister wyjaśnił, że plan budowany jest na podstawie analiz ryzyka dotyczących poszczególnych obszarów działania celników, zawartych w centralnym rejestrze ryzyka.
Jako obszary wysokiego ryzyka, których kontrola będzie w tym roku priorytetem, wymieniono: "wyroby tytoniowe", "paliwa silnikowe", "napoje alkoholowe", "klasyfikację taryfową", "wartość celną".
- To zostanie uzupełnione o sferę kontroli gier hazardowych" - dodał wiceminister. Wyjaśnił, że w końcu ubiegłego roku - kiedy pracowano nad tegorocznym planem kontroli - zmieniano także regulacje w zakresie gier hazardowych. Dlatego plan nie mógł uwzględnić kontroli hazardu.
Kapica poinformował, że strategiczny plan kontroli obejmuje 70 proc. czasu kontroli Służby Celnej. Pozostały czas dotyczy m.in. działań doraźnych. - W tych 30 proc. znajdą się kontrole w zakresie gier hazardowych, z nadaniem wysokiego stopnia ryzyka - powiedział.
Zgodnie z planem kontroli, do obszarów średniego ryzyka zaliczono m.in. kontrolę transportu drogowego, fałszerstwa, bezpieczeństwo produktu. Obszary niskiego ryzyka obejmują natomiast m.in. składy celne, czy odprawę czasową.
Ministerstwo przedstawiło w środę także dane statystyczne dotyczące kontroli prowadzonych w ubiegłych latach. Wynika z nich, że dzięki zastosowaniu analizy ryzyka, mimo spadku liczby kontrolowanych zgłoszeń celnych, funkcjonariuszom udało się znacznie zwiększyć skuteczność kontroli.
- W porównaniu do 2007 r., w 2008 r. skuteczność kontroli zgłoszeń celnych przed zwolnieniem towarów wzrosła ponad dwukrotnie, a w 2009 r. ponad czterokrotnie - napisano w dokumencie dot. kontroli w poprzednich latach.
Ujawnione nieprawidłowości związane z alkoholem dotyczyły w 2009 r. 248,4 tys. litrów, a papierosami - 606 mln sztuk. Zatrzymano 3,12 mln litrów nielegalnie wprowadzonego do obrotu oleju napędowego i gazu (w 2008 r. - 1,21 mln litrów).
W wyniku prowadzonych przez celników kontroli podatkowych (odbywających się w firmach na podstawie dokumentów), ujawniono zaległości na kwotę ponad 3 mld zł (ok. 1,1 mld w 2009 r.).