W 2013 r. zmienią się zasady fakturowania i niektóre stawki VAT

Zmiany w ustawie o VAT, które zaczną obowiązywać w 2013 r. mają dostosować polskie prawo do regulacji UE. W nowelizacji znalazły się m.in. przepisy ws. fakturowania i wyższych stawek VAT, np. na wyroby rękodzieła ludowego.

W 2013 r. zmienią się zasady fakturowania i niektóre stawki VAT
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.12.2012 | aktual.: 29.12.2012 12:58

W nowelizacji przewidziano wprowadzenie zasady, zgodnie z którą obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to, że podatek będzie wymagalny w miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi.

Fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja; wprowadzona zostanie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

Zgodnie z nowelizacją w przyszłym roku zlikwidowany ma być obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną z VAT, co oznacza, że podatnicy będą musieli wystawiać takie faktury jedynie na żądanie nabywców. Faktury związane ze sprzedażą paliwa do samochodu nie będą musiały zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Nowela przewiduje, że w przypadku, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, będzie można wystawiać faktury uproszczone.

Zgodnie z nowelizacją podatnicy, którzy wykonują tzw. usługi ciągłe - związane np. z dostarczaniem wody, prądu, gazu, usługami telekomunikacyjnymi czy z odprowadzaniem ścieków - nie będą musieli wystawiać faktur od otrzymanych zaliczek. Uprości to procedurę wystawiania tych faktur, które są mało czytelne dla konsumentów. MF zaproponowało ponadto, by przenieść regulacje dotyczących fakturowania z rozporządzenia do ustawy.

Nowe przepisy wprowadzają także definicję terenów budowlanych.

W nowelizacji znalazły się też zmiany ws. stawek VAT. Podniesiona zostaje stawka VAT - z 8 do 23 proc. - na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego. Ustawa wprowadza także opodatkowanie stawką podstawową 23 proc. usług pocztowych niepowszechnych, świadczonych przez operatora publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)