Trwa ładowanie...
d156rdr
03-03-2016 14:35

W 2015 r. wartość kredytów EBI dla Polski sięgnęło 5,54 mld euro

W 2015 r. wartość kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny w Polsce sięgnęła 5,54 mld euro - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceprezes EBI László Baranyay. W tym roku EBI chce kontynuować aktywność na podobnym poziomie.

d156rdr
d156rdr

Z przedstawionych przez Baranyay'a danych wynika, że Polska jest największym beneficjentem kredytów EBI spośród tzw. nowych państw członkowskich UE, a jednocześnie zajmuje szóste miejsce w całej UE pod względem wielkości kredytów z tego banku.

W zeszłym roku EBI udzielił w Polsce kredyty w wysokości 5,54 mld euro, podczas gdy rok wcześniej było to 5,50 mld euro, w 2013 r. - 5,63 mld euro, a w 2012 r. - 4,35 mld euro. Ze wsparcia EBI korzystały przede wszystkim kluczowe projekty infrastrukturalne. Prawie 1,7 mld euro wydano na inwestycje transportowe - w tym 1,35 mld euro skierowano na wsparcie budowy i modernizacji ponad 350 kilometrów dróg szybkiego ruchu. Natomiast kwota 360 milionów euro pozwoliła na modernizację 300 kilometrów linii kolejowych.

Z istotnego wsparcia EBI korzystały także projekty w sektorze energetycznym, który uzyskał pożyczki w wysokości 700 mln euro. Realizowany przez spółkę Enea z udziałem pieniędzy z EBI projekt ma m.in. umożliwić przyłączenie do sieci ponad 45 tys. nowych użytkowników w Polsce północno-zachodniej.

Bank finansował także inwestycje sektora publicznego w badania i rozwój - przyznał trzy kredyty o wartości ok. miliarda euro. Ponad 0,5 mld euro przeznaczono na finansowanie badań realizowanych przez pracowników naukowych i akademickich zatrudnionych w państwowych uczelniach i instytutach badawczych oraz na rozbudowę infrastruktury badawczej jednostek naukowych.

d156rdr

Kredyt w wysokości 420 mln euro posłużył sfinansowaniu grantów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast badania z zakresu medycyny prowadzone na publicznych uczelniach medycznych uzyskały wsparcie EBI w wysokości 120 mln euro.

Na finansowanie innowacji w polskim przemyśle EBI przeznaczył w zeszłym roku kilkaset milionów euro. Jako przykład takiego wsparcia wskazano kredyt w wysokości 134 mln euro udzielony Grupie Azoty, pożyczkę wielkości 45 mln euro udzieloną Polpharmie na badania w dziedzinie leków biopodobnych oraz 190 mln euro kredytu dla Orange na budowę sieci 4G.

Jednym z priorytetów EBI w zeszłym roku było też wsparcie kredytowe małego i średniego biznesu. Za pośrednictwem 17 partnerów EBI w Polsce, bank udzielił polskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP pożyczki sięgające w sumie 1 miliarda euro.

EBI zaangażowany był także w projekty związane z modernizacją i rewitalizacją polskich miast. Kredyty o wartości 577 mln euro dotyczyły modernizacji transportu miejskiego, zaplecza edukacyjnego, opieki zdrowotnej i społecznej oraz infrastruktury ochrony środowiska. Bank sfinansował m.in. zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i na Śląsku, a wartość kredytów udzielonych na ten cel wyniosła 77 mln euro. Natomiast 190 mln euro przeznaczono na dofinansowanie narodowego programu budowy tanich mieszkań.

d156rdr

Baranyay poinformował, że Polska znalazła się w zeszłym roku wśród 22 krajów europejskich, które poprzez EBI i Europejski Fundusz Inwestycyjny otrzymały finansowanie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) w ramach tzw. planu Junckera. Wartość wsparcia z tych dwóch źródeł sięgnęła 9 mld euro, wobec inwestycji związanych z EFSI wartych 61,5 mld euro.

Wiceprezes EBI powiedział, że w tym roku bank chce kontynuować swoją aktywność w Polsce przynajmniej na poziomie z zeszłego roku, a nawet zwiększać ją - jeżeli będzie to możliwe. "To jest cel na obecny rok" - zadeklarował. Według niego szczególnie tzw. nowe kraje UE potrzebują tego typu finansowania, korzystają bowiem m.in. z unijnych funduszy spójności i strukturalnych. "Ważne aby tworzyć dobre projekty, zatwierdzać je, podpisywać dobre umowy i wdrażać je tak szybko, jak to możliwe" - radził.

"Chcemy skupić się też na finansowaniu projektów w ramach EFSI, głównego elementu Planu Inwestycyjnego dla Europy" - dodał. Zauważył, że Polska jest dużym krajem z dużymi potrzebami, jest więc realnym partnerem EFSI. "W tym roku będziemy starać się znaleźć więcej projektów w polskiej gospodarce, które będą kwalifikować się do EFSI we wszystkich sektorach" - powiedział. Wskazał, że bank będzie kładł nacisk m.in. na sektor nowoczesnych technologii, wsparcie małych i średnich firm, energetykę.

d156rdr

EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej - zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności.

d156rdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156rdr