Trwa ładowanie...

W całej Polsce szykują się grupowe zwolnienia

Przedsiębiorstwa planują masowe redukcje załogi, często na zapas, gdy
ich sytuacja wcale nie jest zła

Share
W całej Polsce szykują się grupowe zwolnienia
Źródło: thinkstock
d1047wi

Przedsiębiorstwa planują masowe redukcje załogi, często na zapas, gdy ich sytuacja wcale nie jest zła. Od początku roku do końca września firmy zapowiedziały pozbycie się w ramach zwolnień grupowych aż 52,4 tys. osób - stwierdza "Rzeczpospolita".

Cięcia szykują się praktycznie we wszystkich branżach. W 11 województwach plany redukcji są wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W niektórych znacząco - na Śląsku zwolnienia wzrosły z 5,6 tys. do prawie 9,5 tys. osób, w woj. lubuskim ponad dwukrotnie, w łódzkim - blisko dwukrotnie.

Firmy szykują cięcia etatów, bo ubywa im pracy, ale to też efekt wcześniej rozpoczętych działań restrukturyzacyjnych.

d1047wi

"Redukcje szykują się praktycznie we wszystkich branżach, również w takich, z których usług korzysta na co dzień niemal każdy – odzieżowej, budowlanej czy spożywczej. Etaty będzie też ciąć służba zdrowia, np. w Białymstoku zgłoszono do zwolnienia 160 osób." - podaje "Rzeczpospolita".

Według ekspertów, część przedsiębiorców chce zwalniać, choć ich sytuacja wcale nie jest zła. "Często plany zwolnień mają charakter wyprzedzający, bo firmy zakładają spowolnienie wzrostu gospodarki. Chcą się po prostu przygotować na gorszy przyszły rok" - wyjaśnia Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu.

d1047wi

Podziel się opinią

Share
d1047wi
d1047wi