Trwa ładowanie...

W Ciechanowie pojemniki same sprawdzą, czy mieszkańcy dobrze segregują śmieci

Specjalne pojemniki od 10 maja będą automatycznie ważyły wrzucane odpady, by sprawdzić, czy mieszkańcy wywiązują się z obowiązku segregacji śmieci.. Nowy system na razie pilotażowo zostanie uruchomiony na jednym z ciechanowskich osiedli.

W Ciechanowie pojemniki same sprawdzą, czy mieszkańcy dobrze segregują śmieciŹródło: Pixabay.com
d2idbfp
d2idbfp

O uruchomieniu "Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów", z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów) informuje Urząd Miasta Ciechanów.

"Pojemniki te zainstalowane zostaną na osiedlu nr 5 „Płońska”. Mieszkańcy będą je otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki będą ważyły wrzucane, właściwie posegregowane odpady. System będzie sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci" - czytamy na stronie urzędu.

Urzędnicy miejscy podkreślają, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, a prawdopodobniej także na świecie.

Nowy system ma zachęcić mieszkańców do segregacji. "Założenie jest takie, by dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, każde z gospodarstw w sposób odpowiedzialny prowadziło segregację, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami" - pisze urząd.

d2idbfp

- Mieszkańcy, deklarując segregację odpadów, mają obowiązek segregowania - podkreśla prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. - Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących - dodaje.

Prezydent Ciechanowa zaznacza, że "niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej" -. Nowy system pozwoli to zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę bądź wymusić faktyczną segregację, czyli to na czym najbardziej nam zależy - mówi.

- Trzeba sobie zdawać sprawę, że by opłata była niższa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, segregować muszą wszyscy mieszkańcy całej nieruchomości - zaznacza Kosiński.

Prezydent Ciechanowa zwraca uwagę, że "gdy ktoś z mieszkańców bloku wyłamie się, koszty ponoszą wszyscy lokatorzy budynku". - Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym tej odpowiedzialności - mówi.

d2idbfp

Urząd informuje, że cały program dotyczy 336 gospodarstw, ale dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe, "z estetycznymi, szczelnymi obudowami".

Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu otrzyma dostęp do pojemników, czyli naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę należy nakleić na worek z odpadami danego rodzaju, kod zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, zostaną one zważone.

Realizatorem pilotażu wprowadzanego przez miasto, jest firma T4B.- System Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master to innowacyjny na skalę kraju i świata autorski produkt Grupy T4B, który z całą pewnością zrewolucjonizuje rynek jak i naszą ekoświadomość - ocenia prezes T4B Robert Szczepankowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2idbfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbfp