W czwartek masówki w kopalniach JSW; związki chcą spotkania z Gradem
25.05. Katowice (PAP) - W czwartek związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzą w kopalniach tzw. masówki, podczas których poinformują załogę, że wciąż nie ma porozumienia...
25.05. Katowice (PAP) - W czwartek związki z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzą w kopalniach tzw. masówki, podczas których poinformują załogę, że wciąż nie ma porozumienia poprzedzającego wprowadzenie firmy na giełdę. Związki chcą pilnego spotkania z szefem resortu skarbu.
"Zasadniczy problem polega na tym, że nie możemy dojść do porozumienia z resortem skarbu co do tego, w jaki sposób powinny zostać zapisane gwarancje dotyczące władztwa korporacyjnego (dominacji Skarbu Państwa w spółce - PAP) i podziału akcji pracowniczych" - ocenił w środę wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.
W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad mówił w Katowicach, że kwestie postulatów strony społecznej, związane z zachowaniem władztwa korporacyjnego Skarbu Państwa w JSW oraz podziału akcji, zostały już uwzględnione w innych dokumentach niż porozumienia, których domagają się związki zawodowe. Szef resortu potwierdził to stanowisko w liście, który ostatnio otrzymali od niego związkowcy.
Resort argumentuje, że statut spółki i prospekt emisyjny zawierają regulacje, o które chodzi związkowcom. Nie ma natomiast żadnych wymogów prawnych, aby podpisywać w tych sprawach odrębne porozumienia z przedstawicielami związków. Komitet protestacyjny w JSW jest innego zdania.
"To tylko z pozoru może wyglądać na spór o drugorzędne formalności. Wierzymy w deklaracje ministra, ale uważamy, że powinny one zostać zapisane w formie umów pomiędzy związkami a resortami skarbu i gospodarki" - podkreślił Brudziński.
Związkowiec wskazał, że pisemne gwarancje potrzebne są także na wypadek zmiany na stanowisku ministra skarbu.
"Pan minister Grad nie będzie wiecznie szefem resortu skarbu. Gdy za jakiś czas pojawi się nowy minister, może powiedzieć, że on żadnych deklaracji nie składał i pracownicy JSW zostaną z pustymi rękami - ewentualnie mogą w nich trzymać skserowane obietnice ministra Grada, ale one nie mają żadnej mocy prawnej" - ocenił Brudziński.
Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane ze stanowiskiem resortu skarbu w sprawie podpisania porozumień kończących spory związane z upublicznieniem JSW, związkowcy wystąpili w środę do ministra Grada "o spotkanie się trybie pilnym".
Jak mówią, jeżeli minister nie zmieni stanowiska w sprawie porozumień, to "proces upublicznienia JSW może zostać utrudniony, a wręcz uniemożliwiony".
Zaplanowane na czwartek spotkania informacyjne w kopalniach, czyli masówki, będą odbywać się całą dobę, przed każdą zmianą. Związkowcy już wcześniej zapowiedzieli strajk w kopalniach, jeżeli do 30 maja nie uda się zawrzeć porozumienia we wszystkich kwestiach. Związki chcą rozmawiać na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach.
Niewykluczone, że w piątek 27 maja zbierze się prezydium WKDS, aby omówić sytuację w Jastrzębskiej Spółce Węglowej; nie wezmą w nim jednak udział przedstawiciele stron konfliktu. Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego potwierdzają, że możliwe jest zwołanie prezydium WKDS w piątek, nie ma jednak ostatecznych decyzji w tej sprawie.
O to, by dialog społeczny w sprawie JSW był kontynuowany, apelował w poniedziałek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak, który pełni funkcje właścicielskie wobec spółek węglowych. Przypomniał, że procesy prywatyzacyjne zawsze można zatrzymać, gdy wymaga tego sytuacja.
"Podejmując uchwały (o zgodzie na upublicznienie JSW - PAP) zakładałem, że będzie możliwe porozumienie i były przesłanki po temu, żeby to porozumienie było (...). Mam nadzieję, że pójdzie to dobrą drogą. Liczę tutaj na wyobraźnię i podejście pana ministra Grada (...). Jeżeli będzie tylko chciał i będzie zachowywał otwartość, to na pewno znajdziemy tu dobre porozumienie" - ocenił w poniedziałek Pawlak.
JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Dotychczas związkowcy porozumieli się z zarządem w kwestii gwarancji pracowniczych, uzyskując m.in. 10-letnie gwarancje zatrudnienia. (PAP)
mab/ pad/ jtt/