Trwa ładowanie...

W gąszczu telewizyjnych promocji

Zbliżają się święta. To widać w reklamach telewizji cyfrowych. Operatorzy kilka miesięcy temu zapewniali, że oferty będą czytelne i proste. Przyszły żniwa i jest jak zwykle.

W gąszczu telewizyjnych promocjiŹródło: AFP
dox28b8
dox28b8

Telewizje cyfrowe i kablowe prześcigają się w ofertach. Jednak w gąszczu pozornie atrakcyjnych promocji musimy poruszać się bardzo ostrożnie. Na pierwszy ogień weźmy te z "telewizorem za złotówkę".

W reklamie Cyfry+ sympatyczny zwierzak przynosi rodzinie telewizor 3D w prezencie. Aby dostać sprzęt, musimy wybrać jeden z dwóch najdroższych pakietów. Tańszy z nich "Canal+ HBO Superpremium" kosztuje 137 zł miesięcznie. Umowa musi być podpisana na 26 miesięcy (to długo). W sumie, żeby dostać telewizor za 1 zł musimy wydać 3563 zł plus 79 zł opłaty aktywacyjnej, razem 3642 zł.

Jeśli zdecydujemy na tę ofertę, ale bez telewizora, będziemy musieli wydać 99 zł miesięcznie, a umowa będzie podpisana na 19 miesięcy, opłata aktywacyjna wyniesie 49 zł. W sumie za telewizję przez cały czas trwania umowy zapłacimy 1930 zł. Za ofertę z telewizorem zapłacimy o 1712 zł więcej (liczymy sumę jaką trzeba przeznaczyć na odbiornik). Tymczasem odbiornik 3D mniej renomowanej firmy można kupić już za 1300 zł. Tej samej firmy, co w promocji C+ kosztuje od 1900 zł (czyli i tak oferta operatora wypada całkiem nieźle).

Także konkurencyjna telewizja "n" oferuje telewizor za 1 zł. Jest to propozycja limitowana, ważna do wyczerpania się zapasów. Aby dostać telewizor od "enki", musimy podpisać umowę na 29 miesięcy (!) i płacić 99 zł za pakiet tematyczny z 96 kanałami po polsku. Do tego musimy wykupić opcję multiroom, a także zapłacić jednorazową opłatę w wysokości... 500 zł. Za cały zestaw zapłacimy więc 3662 zł.

dox28b8

Ten sam pakiet bez telewizora kosztuje 79 zł, a umową jesteśmy związani jedynie przez 12 miesięcy, do tego należy doliczyć jednorazową opłatę w wysokości 99 zł. Łącznie zapłacimy więc 1047 zł. Różnica w porównaniu z ofertą z telewizorem wynosi aż 2615 zł. Tymczasem identyczny odbiornik jak ten w promocji możemy kupić za 1300 zł!

*Specjalnie na święta*

Cyfrowy Polsat oferuje od 3 do 6 miesięcy oglądania telewizji gratis. Dzwonimy na infolinię, pytając o okres trwania umowy. Na stronie internetowej jest adnotacja o 29 miesiącach (dotyczy zamówienia usługi przez stronę www). Okazuje się, że przedstawiciel platformy nie ma jeszcze pełnego wglądu do świątecznej oferty i mógłby mi zaproponować umowę na 36 albo... 18 miesięcy. A więc o wiele krótszą niż w promocji.

Pozornie oferta wygląda bardzo atrakcyjnie. Pakiet Familijny HD (do zawartości pakietów przejdziemy za chwilę) od 14,90 zł. Jednak wbrew nazwie pakietu po trzech promocyjnych miesiącach za tę cenę otrzymamy jedynie pakiet Mini HD. Ale uwaga. Jeśli sami nie skontaktujemy się platformą, opłata wzrośnie do 39,90 zł (ale będziemy mieli pakiet Familijny HD).

dox28b8

Oferta Cyfrowego Polsatu jest o tyle wartościowa, że dodatkowe pakiety możemy dowolnie włączać i wyłączać podczas trwania umowy (na każdy miesiąc). Jest to korzystne np. dla umiarkowanych fanów sportu, którzy wybiorą pakiet podstawowy za 39,90, a do niego, np. w czasie trwania Euro 2012, dokupią pakiet dodatkowy za 20 zł. Po miesiącu będą mogli z niego zrezygnować.

W telewizji "n" dzięki dotychczasowej promocji nowi abonenci mogli do końca roku oglądać za darmo kanały z wyższego pakietu.

Cyfra+ przygotowała za to specjalną promocję dla klientów przychodzących od konkurencji. Oferuje trzy miesiące oglądania telewizji gratis. Jest tylko jedno ale - muszą podpisać umowę na 23 miesiące. Tymczasem "zwykli" nowi klienci nie otrzymują promocyjnych trzech miesięcy, mogą za to podpisać umowę na 19 miesięcy. Zysk dla przechodzących klientów jest tylko pozorny, płacić operatorowi będą o miesiąc dłużej niż zwykli abonenci.

dox28b8

*Platformy przeszły na HD*

Nowością we wszystkich platformach jest całkowite przejście na wysoką rozdzielczość. W ofertach nie ma już rozróżnienia między pakietami w HD i tymi zwykłymi. Niestety dotyczy to tylko nowych klientów. Starzy użytkownicy C+ za rozszerzenie pakietu o kanały w wysokiej rozdzielczości muszą dopłacać.

Dla nowych oznacza to jedno. Lepszą jakość obrazu. W telewizji "n" w najdroższym pakiecie w jakości HD są 34 programy. W najtańszym pakiecie za 39 zł znajdziemy 14 kanałów HD, w tym National Geographic. W Cyfrowym Polsacie w najdroższej opcji znajdziemy 23 kanały wysokiej rozdzielczości. Nawet w najtańszym zestawie za 14,90 zł znajdzie się pięć podstawowych programów HD (m.in. TVP i TVN).

dox28b8

Najlepiej pod tym względem wypada jednak Cyfra+. Nie dość, że oferuje w sumie najwięcej kanałów wysokiej rozdzielczości, to już w pakiecie za 19 zł otrzymamy 8 programów HD, w tym filmowe Ale Kino, poradnikowe (Kuchnia TV, Domo), dziecięce MiniMini czy dokumentalne - Planet.

*Porównanie pakietów*

Wybierając platformę cyfrową najważniejsza oprócz ceny jest lista dostępnych stacji telewizyjnych. Najwięksi gracze proponują podobne ceny. Różna jest jednak zawartość. W telewizji "n" za pakiet w cenie 59 zł (zamówienie złożone przez internet, umowa na 12 miesięcy, w przypadku tańszego pakietu na 15 miesięcy) do dyspozycji mamy 89 kanałów po polsku, w sześciu pakietach tematycznych. W Cyfrze+ za pakiet z 91 programami po polsku zapłacimy 54 zł (umowa na 19 miesięcy). W Cyfrowym Polsacie nie znajdziemy odpowiednika tych pakietów. Dostępny jest wyższy z 74 kanałami (w tym HBO) za 74,90 zł lub niższy za 39,90 zł.

dox28b8

Pakiety poszczególnych platform różnią się między sobą. W przypadku wersji ekonomicznych za C+ Kompakt zapłacimy 38 zł (52 kanały kodowane po polsku), w "n" za Start HD - 39 zł (41 kanałów kodowanych po polsku), a w Cyfrowym Polsacie za Familijny HD - 39,90 zł (43 kanały kodowane).

W C+ znajdziemy 9 kanałów filmowych (m.in. Ale Kino, Kino Polska, AXN, Comedy Central i inne), w "n" mamy 5 programów tego typu (MGM HD, Comedy Central, TVN Seriale, Wojna i Pokój i FilmBox). W Cyfrowym Polsacie dostępnych jest 5 kanałów filmowych, m.in. TCM i Fox. Przejdźmy do kanałów sportowych; w C+ jest ich 7. (2 kanały Eurosportu, OrangeSport i SportKlub). Nie ma w tym pakiecie TVP Sport. Dostaniemy go za to w ofercie "n", dodatkowo platforma ITI oferuje kanał nSport. W sumie wybierając tę propozycję dostaniemy pięć stacji sportowych. Polsat ma Eurosport (tylko jeden) i swoje własne kanały.

W przypadku kanałów tematycznych najlepiej wypada C+. Oprócz kanałów Discovery i National Geographic platforma oferuje Planet, Domo i Kuchnia TV. Cyfrowy Polsat prezentuje się nie wiele gorzej, oferuje m.in. kanał History, który w C+ dostępny jest w droższym pakiecie, brakuje za to MTV. Najsłabiej wypada "n". W tej wersji cenowej z popularno-naukowych programów dostępne są jedynie dwa kanały National Geographic.

dox28b8

*Kablówki w odwrocie?*

Do niedawna oferta platform cyfrowych przegrywała rywalizację z telewizjami kablowymi. Teraz jednak, jeśli nie chcemy kupować kilku usług w jednej, to kablówki nie wytrzymują konkurencji. W UPC pakiet Select z 84 kanałami kosztuje 68 zł (z nagrywarką 88 zł). Multimedia Polska za porównywalny z omawianymi pakiet Basic żąda od klientów 49 zł.

Jednak opłata za dostarczony sygnał to nie jedyna jakiej możemy się spodziewać. Przy wyborze dostawcy telewizji warto zwrócić uwagę na opłaty za nowoczesny dekoder PVR (z możliwością nagrywania) czy za multiroom (możliwość oglądania różnych audycji na dwóch telewizorach).

Dotyczy to zarówno platform cyfrowych jak i kablówek. We wspomnianym UPC za możliwość używania nagrywarki HD zapłacimy 20 zł miesięcznie! To dużo.

*Uwaga na dodatkowe opłaty*

W telewizji "n" za turbodekoder z nagrywarką zapłacimy jednorazowo 99 zł (w pakiecie za 59 zł), w Cyfrowym Polsacie, za podobne urządzenie miesięczna opłata wyniesie 5 zł. W Cyfrze Plus za dekoder z nagrywarką przyjdzie nam zapłacić aż 15 zł miesięcznie. W dwóch ostatnich platformach jedynie za zwykłe dekodery HD nie musimy co miesiąc dopłacać. Pod tym względem konkurencję dystansuje telewizja "n".

Porównując promocje "multiroomów", zapomnijmy o tym, że dostaniemy coś za darmo. W przypadku Cyfrowego Polsatu darmowe jest tylko kilka pierwszych miesięcy (w zależności od pakietu). W przypadku zestawu kanałów za 39,90 zł po dwóch pierwszych promocyjnych miesiącach opłata wyniesie 10 zł za każdy okres rozliczeniowy.

W telewizji "n" promocyjna cena również 10 zł. Obowiązuje przez 12 miesięcy. Podobnie jak w Cyfrowym Polsacie w Cyfrze Plus cena "multiroomu" zależy od pakietu. Przy niższych oplata wynosi 15 zł, przy najwyższym 5 zł miesięcznie.

dox28b8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dox28b8