Trwa ładowanie...
d2uks5q

W Gdańsku powstaje biurowiec o wysokości 180 metrów

W Gdańsku powstaje najwyższy budynek w północnej Polsce - Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre. Łącznie z iglicami osiągnie on 180 m wysokości. Pierwsi najemcy mają się wprowadzić na wiosnę 2017 roku.

Share
d2uks5q

W czwartek w Gdańsku Oliwie uroczyście wmurowano kamień węgielny pod powstający budynek, który ma być - jak zapowiada inwestor - najnowocześniejszym budynkiem wysokościowym w Polsce.

Szczytowy punkt elewacji wysokościowca znajdzie się na wysokości 156 metrów, a łącznie z iglicami budynek osiągnie 180 metrów. Budynek Olivia Star powiększy powierzchnię biurową do wynajęcia w Olivia Business Centre z 73 tys. m kw. do prawie 120 tys. m kw. Prezes Olivia Business Centre, Maciej Grabski powiedział podczas uroczystości, że wysokościowiec kształtem będzie nawiązywał do położonej w pobliżu hali Olivia.

"Tu (w Hali Olivia - PAP) był pierwszy zjazd Solidarności. Tu odmieniano słowo +wspólnota+, w wielu językach w posłaniu do narodów Europy. Tu był pierwszy w Europie Wschodniej Festiwal Piosenki Prawdziwej i dlatego taki, a nie inny kształt" - tłumaczył. Wyjaśnił, że "poprzez nawiązanie do tej architektury chcemy powiedzieć: kontynuujemy wysiłek naszych Ojców i Dziadków i traktujemy to jako przejęcie tej pałeczki, którą za chwilę chcemy przekazać dalej". Podkreślił, że także całkowita wysokość budynku, 180 m czyli 100 i 80 nawiązuje do Solidarności, bo - jak powiedział - "nic ważniejszego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat na pewno w naszym kraju się nie zjawiło".

d2uks5q

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że na przełomie XX i XXI wieku rynek biurowy w Trójmieście praktycznie nie istniał. "Obecnie szacowany jest on na ponad 600 tys. m kw. powierzchni, co stawia nas w czołówce Polski wśród rynków regionalnych" - podał. Wskazał, że ma to wpływ na coraz większą atrakcyjność inwestycyjną regionu, czyli powstawanie nowych firm i miejsc pracy.

Zwrócił uwagę, że biurowce Olivia Business Centre podnoszą jakość przestrzeni miejskiej Gdańska i Pomorza. "Nowoczesne obiekty przyciągają firmy z całego świata (...) ludzi świetnie wykształconych, którzy chcą się osiedlać w Trójmieście i pracować na rzecz tego regionu" - dodał.

Zastępca prezydenta Gdańska, Wiesław Bielawski zaznaczył, że powstawanie wysokich budynków w miastach wywołuje wiele dyskusji. Ocenił jednak, że "ta realizacja pokazuje, jak fantastycznie rozwija się Gdańsk i jak cennym elementem jest widok".

Inwestor podał, że z najwyższego piętra Olivia Star, ponad 150 metrów nad ziemią, będzie można podziwiać najciekawszą panoramę w Polsce: Zatokę Gdańską, Gdańsk, klify Gdyni, porty w Gdyni i Gdańsku, molo w Sopocie i Półwysep Helski oraz cały zadrzewiony Trójmiejski Park Krajobrazowy.

d2uks5q

Na najwyższych piętrach budynku ma powstać ogólnodostępny taras widokowy i centrum konferencyjne. Będą do nich prowadziły dwie osobne windy, które nie będą zatrzymywały się na piętrach biurowych.

W pobliżu kompleksu biurowego znajduje się kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Rektor UG, prof. Bernard Lammek powiedział, że dzięki współpracy uczelni i centrum biurowego są m.in. powoływane nowe kierunki i specjalności studiów, modyfikowane są programy kształcenia oraz są organizowane praktyki i staże dla studentów.

Ocenił, że "dobra i wciąż rozwijająca się współpraca UG, kształcącego prawie 30 tys. studentów, z prężnymi centrami biznesowymi i z całą sferą gospodarczą Pomorza, jest jednym z ważnych czynników powodujących, że województwo ma dodatnie saldo migracji wewnętrznej".

d2uks5q

Podziel się opinią

Share
d2uks5q
d2uks5q