W gospodarce wciąż przeważają tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen - BIEC

15.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu tego roku...

15.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu tego roku wzrósł, ale skala wzrostu nie przekroczyła 0,1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W ocenie BIEC w gospodarce dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen.

"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu br. w zasadzie nie zmienił się w stosunku do miesiąca ubiegłego. Niewielki wzrost, nie przekraczający 0,1 punktu jest bez znaczenia dla kształtowania inflacji w najbliższym czasie" - napisano w komunikacie.

"W gospodarce w dalszym ciągu dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen, a nawet w niektórych obszarach odnotowujemy deflację. Ceny producentów (PPI) spadają od ponad roku, ceny usług transportu i magazynowania świadczone przedsiębiorcom w ostatnim czasie były bardzo stabilne, a nawet okresowo spadały, podobnie zachowywały się ceny importu" - dodano.

W ocenie BIEC zagrożenie narastającą presją inflacyjną na świecie w pierwszym półroczu 2014 "jest na razie znikome, o czym świadczą indeksy cen żywności FAO oraz podstawowe indeksy cen surowców przemysłowych".

Spośród dziewięciu składowych wskaźnika w ostatnim miesiącu pięć działało w kierunku spadku inflacji, a cztery w kierunku jej wzrostu. Jednak, jak zaznaczają autorzy raportu, siła oddziaływania składowych proinflacyjnych była bardzo słaba. Najsilniej w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływały ceny usług transportu i magazynowania.(PAP)

fdu/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)