Trwa ładowanie...
d2o2oim

W horyzoncie 12 miesięcy CPI będzie pozostawać w celu inflacyjnym - Belka (aktl.2)

...

d2o2oim
d2o2oim

dochodzi kolejna wypowiedz prezesa NBP #

04.10. Warszawa (PAP) - W horyzoncie 12 miesięcy CPI będzie pozostawać w celu inflacyjnym - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, na spotkaniu z ekonomistami w siedzibie PAP.

"Inflacja będzie pozostawać w celu inflacyjnym. Jeśliby coś się działo, to RPP będzie reagować" - powiedział Belka pytany, czy jego zdaniem inflacja w ciągu najbliższych 12 miesięcy będzie wzrastać, spadać, czy utrzymywać się na stałym poziomie.

"Cel to 2,5 proc. plus/minus 1 pkt. proc., przy czym chcemy, żeby była ona maksymalnie zbliżona do 2,5 proc." - dodał.

"W jakimś stopniu opieram swój pogląd na projekcji inflacji, które są tworzone w ramach NBP. Oczywiście, ja mam mniej niż 100 proc. zaufanie do projekcji, aczkolwiek traktuję ją z powagą. Wszyscy spodziewamy się, że inflacja przyspieszy. (...) Mówi się, że we wrześniu będzie to 2,3 proc. Należy przyjąć, że to jest precyzyjna dosyć projekcja. Jest pytanie jak dalece nastąpi przewyższenie wskaźnika miesięcznego powyżej 2,5 proc. My się spodziewaliśmy, że w pewnym momencie to będzie. Z jednej strony mamy efekt VAT, który może w jednym momencie spowodować wzrost wskaźnika, natomiast z drugiej strony obserwujemy, że miesięczne stopy inflacji są dosyć niskie. Więc pozostajemy w nastroju niezmienionym, wskaźnik inflacji przekroczy 2,5 proc., ale niewiele" - dodał.

d2o2oim

DO WAHAŃ OCZEKIWAŃ INFLACYJNYCH NALEŻY MIEĆ DYSTANS

Belka nie przywiązywałby dużego znaczenia do fluktuacji oczekiwań inflacyjnych.

"Istnieje pewne zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, ale one fluktuują z ogólnymi nastrojami. Jak się źle dzieje, to ludzie sądzą, że inflacja wzrośnie, bezrobocie wzrośnie. (...) Ja bym do miesięcznych fluktuacji specjalnego znaczenia nie przywiązywał. W ostatnich miesiącach były to wahania 2,1-2,7-2,1 proc., trzeba mieć do tego niesamowity dystans" - powiedział.

Z danych NBP wynika, że oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych we wrześniu wyniosły 2,1 proc., wobec 2,7 proc. w sierpniu.

"Jeżeli zauważymy rzecz niepokojącą, która będzie utrwalać presję inflacyjną, to zareagujemy, to jest oczywiste" - dodał Belka.(PAP)

fdu/ nik/ jba/ bg/

d2o2oim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2oim