W III kw. znacząca poprawa koniunktury w rolnictwie - IRG SGH
02.09. Warszawa (PAP) - W III kwartale 2013 r. nastąpiła znacząca poprawa koniunktury w polskim rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego...
02.09. Warszawa (PAP) - W III kwartale 2013 r. nastąpiła znacząca poprawa koniunktury w polskim rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
"W III kwartale 2013 r. nastąpiła znacząca poprawa koniunktury w polskim rolnictwie. Ogólny wskaźnik koniunktury wzrósł kwartalnie z poziomu -6,5 do -1,2, a względem III kwartału 2012 r. zwiększył swoją wartość aż o 6,2" - napisano w komunikacie.
"Na kwartalny wzrost wskaźnika koniunktury składają się znaczny wzrost wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (o 11,1) i dość wyraźny spadek wskaźnika zaufania (o 6,0)" - dodano.
"Wskaźnik koniunktury w dalszym ciągu wznosi się ponad długookresową średnią i bliski jest przebicia się przez symboliczny poziom wartości +0+, który w okresie ostatnich 14 lat pokonał zaledwie trzykrotnie" - zaznaczono w komunikacie.
W III kw. odnotowano wzrost wskaźników wyrównanych przychodów pieniężnych i zaufania w ujęciu rocznym.
"O umacniającej się dobrej koniunkturze w rolnictwie świadczą również roczne wzrosty obu składowych wskaźnika koniunktury - wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 5,4 i wskaźnika zaufania o 8,0, a także optymistyczne przewidywania rolników. Drugi kwartał z rzędu saldo przewidywań odnośnie do wysokości przychodów pieniężnych i wskaźnik zaufania osiągnęły wartości dodatnie" - napisano w komunikacie.
"Niepokoi jedynie (kwartalny - PAP) spadek wskaźnika zaufania, nadzwyczajny o tej porze roku, który jest wyrazem niepewności i obaw rolników co do przyszłych warunków gospodarowania, mogący zapowiadać niekoniecznie sezonowe osłabienie koniunktury w nadchodzących miesiącach" - dodano.
Jak wynika z komunikatu, poprawa koniunktury nastąpiła we wszystkich badanych przekrojach gospodarstw rolnych, tj. bez względu na ich wielkość, położenie oraz wiek i wykształcenie głowy gospodarstwa.(PAP)
fdu/ ana/