W Katowicach podpisano porozumienie na rzecz rozwoju woj. śląskiego
Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego, które - jako program rozwoju regionu - ma stać się częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podpisano z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego w środę w Katowicach.
14.09.2016 14:45
"Powstał program, mogę go nazwać, gospodarczo-społecznym, który jest bardzo wartościowy. Rzeczywiście trudno dzisiaj, na samym progu, kiedy jeszcze wszystkie analizy nie zostały wykonane, mówić o procentach wykonania, ale () uważam, że już z tego dokumentu, co widzę, jest szansa zrealizować w najbliższych latach zdecydowanie więcej niż połowa" - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po podpisaniu dokumentu.
Dodał, że dokument ma "bardzo wysoki poziom zbieżności" ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
"Jest to historyczne porozumienie, ponieważ mimo że reprezentujemy () różne poglądy polityczne, w temacie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy" - dodał przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS), a zarazem lider śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.
To pierwszy taki dokument w Polsce, opracowany w ramach WRDS przez regionalne środowiska i przedstawicieli różnych opcji politycznych.
Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego to program wszechstronnego rozwoju regionu, opierający się na trzech głównych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Zostanie on przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.
Autorzy dokumentu proponują nie tylko kierunki rozwoju regionu, ale także wskazują konkretne przedsięwzięcia, które mogłyby być realizowane na Śląsku. Wśród nich jest produkcja elektrycznych samochodów i autobusów, nowoczesnego czołgu, stworzenie bezzałogowej platformy stratosferycznej, uruchomienie instalacji do produkcji gazu syntetycznego czy przedsięwzięcia modernizacyjne w energetyce, w oparciu o nowoczesne technologie. Wymienione są też projekty drogowe i kolejowe.
Dla części projektów, np. w sferze infrastruktury kolejowej i drogowej, zabezpieczone są środki unijne; wiele z tych przedsięwzięć znajduje się w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, zarządzanym przez samorząd województwa. Duża część środków na inne proponowane inwestycje ma pochodzić z pieniędzy publicznych, które będą finansować rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli m.in. z Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy programu liczą też na formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z inwestorami. Ponadto postulują powołanie Śląskiego Banku Inwestycyjnego, który byłby w stanie finansować część inwestycji. (PAP)
lun/ akp/ mab/ son/