Trwa ładowanie...
27-12-2011 08:05

W kierunku 2199 – 2202 pkt.

Pierwsza piątkowa transakcja na FW20H12 została zawarta 9 punktów ponad czwartkową ceną odniesienia. Początek sesji ułożył się zatem pomyślnie dla posiadaczy długich pozycji (generalnie było to związane z przebiegiem sesji za oceanem, która po raz kolejny wypadła po myśli obozu kupujących).

W kierunku 2199 – 2202 pkt.Źródło: DM BZ WBK
d3ybq2w
d3ybq2w

W wyniki wzrostu presji popytowej na FW20H12 już na samym wstępie notowań doszło do przełamania linii kanału trendowego (kolor czerwony). Analizując tę sytuację przez pryzmat analizy technicznej można było zatem przyjąć założenie, że kolejne fazy handlu również powinny ułożyć się korzystanie dla byków.

Wykres WIG
Źródło: Wykres WIG

W rzeczywistości rozegrał się jednak najbardziej prawdopodobny scenariusz, czyli na rynku kontraktów zaczął po prostu rozbudowywać się trend boczny. Trzeba przyznać, że z tak mało aktywnym i dynamicznym handlem dawno nie mieliśmy do czynienia. Rynek zakotwiczył się bowiem w naprawdę wąskim korytarzu i właściwie przez całą sesję jedynie sporadyczne transakcje były zawierane w tym kilkupunktowym przedziale cenowym.

Z bardzo podobnym stylem handlu mieliśmy także do czynienia na pozostałych rynkach europejskich, choć zakres zmienności był tam jednak nieco większy. Również w końcowej fazie handlu na GPW, głównie za sprawą dynamicznie zwyżkujących indeksów amerykańskich, doszło do wykrystalizowania się stosunkowo silnego impulsu cenowego.

d3ybq2w

W konsekwencji zamknięcie FW20H12 uplasowało się na poziomie 2195 pkt., co stanowiło wzrost wartości kontraktów w odniesieniu do czwartkowej ceny zamknięcia wynoszący ponad jeden procent. W wyniku wzrostu aktywności popytu w końcowym fragmencie sesji kontrakty zbliżyły się do obszaru cenowego: 2199 – 2202 pkt. Jest to jak wiadomo stosunkowo istotna bariera podażowa zbudowana na bazie dwóch kluczowych zniesień wewnętrznych: 23.6% i 38.2% (z załączonego wykresu wynika, że w minionym tygodniu strefa odegrała już istotną rolę). W kontekście wiarygodności uzyskiwanych w tej chwili sygnałów technicznych musimy jednak pamiętać, że od pewnego czasu aktywność inwestorów pozostawia naprawdę wiele do życzenia. To z kolei może sprawić, że generowane w tej chwili sygnały techniczne mogą odznaczać się zdecydowanie mniejszym poziomem użyteczności.

Pamiętając o powyższym zastrzeżeniu warto jednak podkreślić, że trwałe zanegowanie zapory podażowej: 2199 – 2202 pkt. powinno okazać się stosunkowo ważnym wydarzeniem technicznym zapowiadającym kontynuację ruchu wzrostowego i test kolejnej bariery cenowej: 2249 – 2253 pkt. (zbudowanej już na bazie zniesienia 38.2%). W takim przypadku uzyskalibyśmy również potwierdzenie, że wtorkowy atak nie był jedynie spontaniczną reakcją popytu na skrajnie wyprzedanym rynku, lecz stanowił odzwierciedlenie pewnych istotnych zmian strukturalnych jakie zaszły w bieżących relacjach panujących pomiędzy popytem i podażą.

Krótkoterminowy wizerunek techniczny wykresu pogorszyłby się natomiast w przypadku poddania przez obóz byków wyeksponowanej na wykresie zapory cenowej: 2165 – 2168 pkt. Co prawda jest to strefa zbudowana jedynie na bazie bieżącego impulsu wzrostowego, ale co istotne wypadają tutaj dwa zniesienia wewnętrzne: 38.2% i 61.8%. Z wykresu wynika, że dodatkową podbudową wymienionej strefy jest również przebiegająca w tym rejonie linia kanału trendowego (naruszona w przedświąteczny piątek).

Podsumowując można stwierdzić, że z punktu widzenia techniki kontrakty znalazły się w okolicy stosunkowo ważnego przedziału cenowego, którego sforsowanie powinno w jeszcze większym stopniu wzmocnić obóz popytowy. Jedynie symboliczny wolumen obrotu generowany od pewnego czasu na rynku kasowym ewidentnie osłabia jednak wszelkie sygnały techniczne. Jest to zatem istotny czynnik, który również musimy w tej chwili uwzględniać w swoich rynkowych analizach.

d3ybq2w

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3ybq2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybq2w