W kierunku wsparć technicznych

Wczoraj rynek zareagował negatywnie na gorsze od oczekiwań dane Conference Board. Tąpnięcie notowań po danych wyznaczyło minimum dnia nieco powyżej 1060 punktów na S&P500, które było w dalszej części sesji testowane.

28.10.2009 12:33

Sesja zakończyła się na niewielkich minusach, ale brak znaczącego odbicia po dwóch dniach spadków należy intepretować jako słabość popytu. Szerokość rynku na spadkach była już mniej zdecydowana. Proporcja spółek spadających do wzrostowych wyniosła nieco poniżej 2:1, a wolumenowo nieco powyżej 2:1. Kontrastuje to znacząco z poprzednimi dwoma dniami spadkowymi. Zdecydowania spadła natomiast liczba spółek, które ustanawiają nowe maksima trendów wzrostowych. Na NYSE już tylko 65 spółek osiągnęła nowe szczyty notowań - dwa razy mniej niż w poprzednich dniach. W krótkim terminie rynek wydaje się nieco wyprzedany. Bliskość linii trendu wzrostowego powinna zaktywizować popyt. Najbliższym wsparciem na S&P500 będzie strefa 1049-1051, a więc w połowie zakresu korekty spadkowej z końca września oraz przy linii trendu. Dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku mogą wywołać chwilową reakcję, ale ze względu na zmienność tych danych reakcja nie powinna być znacząca. Ważniejsze będą dane o sprzedaży nowych
domów. Ze względu na jutrzejszą publikację wstępnych danych o dynamice PKB w 3 kwartale wpływ dzisiejszych danych na notowania będzie ograniczony.

Dolar powinien zachować korelację z giełdami, a jen z notowaniami obligacji amerykańskich. Polski złoty będzie reagował na zmianę nastrojów na rynkach. Podejście pod poziom 4,26 na EURPLN świadczy o sporej nerwowości. Jest to górny przedział trwającego od kilku miesięcy zakresu.

Główne trendy na giełdzie (wzrostowy) i na dolarze (spadkowy) nie zostały jeszcze przełamane.

EURPLN

Widoczny od kilku dni wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych i równoczesne umocnienie dolara jest dzisiaj kontynuowane. Przekłada się to na osłabienie złotego w kierunku oporu technicznego przy 4,26. Dzisiaj decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Rynek spodziewa się utrzymania stóp procentowych na obecnych poziomach. W dalszej części dnia rynek będzie reagował przede wszystkim na dane z USA - zamówienia na dobra trwałego użytku i sprzedaż nowych domów oraz na zachowanie indeksów amerykańskich po otwarciu rynku kasowego.

EURUSD

Impuls umocnienia dolara jest dzisiaj kontynuowany w związku ze wzrostem awersji do ryzyka. Przebicie wsparcia przy poziomie 1,4843 powinno doprowadzić do kontynuacji zniżki w kierunku 1,47. W krótkim terminie możliwe jest odbicie w kierunku przebitego wsparcia. Sentyment do dolara będzie można lepiej ocenić po reakcji na dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz sprzedaży nowych domów. Rynek prawdopodobnie pozycjonuje się przed bardzo istotnymi danymi o dynamice PKB za 3 kwartał, które będą publikowane jutro. Dane gorsze od oczekiwań mogą wpłynąć negatywnie na giełdy i co za tym idzie umocnić dolara.

GBPUSD

Poziom 1,6420 był wczoraj chwilowo przebity, ale silne umocnienie dolara do wszystkich walut powstrzymało dalszą aprecjację funta. Utrzymanie się zniesienia 38,2% fibo będzie sprzyjało dalszym spadkom notowań funta w kierunku 1,6120. Najbliższym wsparciem będzie wczorajsze minimum przy 1,6284. Jego przebicie powinno doprowadzić do przyśpieszenia tendencji spadkowej. Wyjście ponad wczorajsze maksimum (1,6437) zaneguje sygnały sprzedaży.

AUDUSD

Dolar australijski, który od połowy lipca umacniał się w ramach silnego impulsu wzrostowego przechodzi silną korektę. Układ fal wskazuje na możliwe zakończego głównego impulsu, trwającego od listopada ubiegłego roku. Wzrosty miały miejsce klasyczną piątką wzrostową, a najsilniejsza była 2 fala impulsu. W krótkim terminie notowania AUDUSD mogą w znacznym stopniu znieść ostatnie spadki lub nawet ustanowić nowe szczyty, ale w średnim terminie dolar australijski powinien wejść w fazę dłuższej korekty. Ewentualne odbicie można zatem wykorzystać do zajęcia długoterminowych pozycji opcyjnych nastawionych na osłabienia 'aussiego' np. strategii bear spread.

IDMSA.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)