W kolejnych kwartałach wzrost PKB pozostanie niski - minutes

20.12. Warszawa (PAP) - Odnosząc się do perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce na grudniowym posiedzeniu decyzyjnym, członkowie RPP wskazywali, że w kolejnych kwartałach wzrost...

20.12.2012 | aktual.: 20.12.2012 14:38

20.12. Warszawa (PAP) - Odnosząc się do perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce na grudniowym posiedzeniu decyzyjnym, członkowie RPP wskazywali, że w kolejnych kwartałach wzrost PKB pozostanie niski - wynika z opisu dyskusji RPP.

"Negatywnie na konsumpcję nadal będzie oddziaływać w szczególności pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, a także ograniczone możliwości wzrostu konsumpcji poprzez dalsze obniżenie stopy oszczędności gospodarstw domowych. W opinii Rady w kolejnych kwartałach dynamika inwestycji wciąż będzie ujemna, na co w szczególności wskazuje dalszy spadek wartości kosztorysowej nowo rozpoczynanych inwestycji" - napisano w dokumencie.

"Zwracano uwagę, że jednym z czynników osłabiających inwestycje w gospodarce pozostanie ograniczanie inwestycji publicznych, w tym współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Niektórzy członkowie Rady zwracali uwagę, że skalę spadku inwestycji może zmniejszyć rządowy program +Inwestycje Polskie+, jednak jego efekty najwcześniej będą widoczne w II połowie 2013 r." - dodano.

"Równocześnie oceniano, że wzrost gospodarczy w dalszym ciągu będzie wspierany przez eksport netto, choć w tym kontekście czynnikiem ryzyka są perspektywy popytu ze strefy euro oraz kształtowanie się kursu złotego" - napisano w dokumencie.

W minutes zaznaczono, że zdaniem części członków Rady wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej za granicą - w II połowie 2013 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może przyspieszyć.

"Z kolei inni członkowie Rady wskazywali, że mimo możliwej poprawy koniunktury w gospodarce polskiej w II połowie 2013 r., bieżące dane sygnalizują silne osłabienie się aktywności gospodarczej i wzrost ryzyka recesji" - napisano.

W dokumencie czytamy, że według części członków Rady obserwowane spowolnienie dynamiki PKB odzwierciedla po części obniżenie się potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego, które wynika z wygasania czynników zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki.

"Z tego względu członkowie ci uważali, że ujemna luka popytowa w gospodarce polskiej może być umiarkowana. Inni członkowie Rady wskazywali jednak, że potencjalne tempo wzrostu PKB mogło obniżyć się po kryzysie jedynie nieznacznie, a w rezultacie przy obecnym tempie wzrostu PKB luka popytowa w gospodarce pogłębia się" - napisano.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)