W końcówce niedźwiedzie ponownie aktywniejsze

Następstwem środowego przełamania intradayowej strefy wsparcia: 2779 – 2782 pkt była wczorajsza konfrontacja w rejonie kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2752 - 2756 pkt (jak pamiętamy doszło do niej już w porannej fazie handlu).

21.01.2011 07:56

We wspomnianym rejonie koncentrowały się między innymi dwa ważne zniesienia wewnętrzne: 38.2% i 61.8%. Można było zatem oczekiwać, że popyt nie dopuści tak łatwo do zanegowania w/w wsparcia.

Te oczekiwania znalazły generalnie potwierdzenie w rzeczywistości. Popyt podjął bowiem tutaj aktywne działania obronne, a ich odzwierciedleniem był bardzo silny ruch odreagowujący, oddalający perspektywę wyłamania.

Obraz

Na przeszkodzie kupującym stanęła jednak intradayowa zapora podażowa: 2778 – 2782 pkt zbudowana na bazie zniesienia wewnętrznego: 38.2% (wraz z przebiegającą w tym rejonie wewnętrzną linią trendu). Dobrze zapowiadający się ruch cenowy nagle wytracił tutaj swój impet, po czym do akcji wkroczyli niespodziewanie sprzedający. W efekcie kontrakty ponownie powróciły w okolice strefy wsparcia: 2752 – 2756 pkt.

Co istotne strefa w dalszym ciągu pełniła na wykresie stosunkowo istotną rolę i można właściwie stwierdzić, że przez bardzo długi okres czasu właśnie tutaj koncentrował się wczoraj handel na FW20H11.

Końcówka sesji, podobnie jak dzień wcześniej, przebiegła jednak pod znakiem wyprzedaży. Ostatecznie strefa wsparcia 2752 – 2756 pkt nie wytrzymała naporu podaży, a zamknięcie marcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2744 pkt (spadek o 0.9% w stosunku do środowej ceny odniesienia).

Następstwem wczorajszego naruszenia zapory popytowej: 2752 – 2756 pkt był test intradayowej strefy wsparcia: 2732 – 2735 pkt (nie została zaznaczona na załączonym wykresie). Podkreślałem jednak jej znaczenie w swoich opracowaniach online wskazując, że koncentrują się tutaj także projekcje intradayowej (zupełnie niewidocznej na wykresie w skali dziennej) potencjalnej struktury ABCD. Co prawda zabrakło dwóch punków do bezpośredniej konfrontacji w 2732 – 2735 pkt (wczorajsze minimum to 2737 pkt) niemniej we wskazanym rejonie dało się zauważyć niewielki wzrost aktywności popytu.

Wspominam o tym, gdyż struktura ma generalnie wymiar prowzrostowy i ważne jest to, jak w obecnej sytuacji zachowają się kupujący? Czy podejmą działania odwetowe, wprowadzając kontrakty z powrotem na ścieżkę wzrostów? Czy też formacja „nie zadziała”, co również stanowiłoby dla nas cenną informację o aktualnej kondycji rynku.

Tak czy inaczej przełamanie strefy: 2732 – 2735 pkt uprawdopodobniałoby kontynuację ruchu spadkowego z możliwością dotarcia kontraktów nawet do obszaru wsparcia: 2702 – 2707 pkt. Jest to również istotny przedział, gdyż między innymi wypada tutaj projekcja spełniająca zależność: AB = CD wspomnianej formacji ABCD. W przypadku wykrystalizowania się ruchu odreagowującego (choć z racji silnych spadków na rynkach azjatyckich ciężko będzie bykom zainicjować rano taki ruch) i powrotu kontraktów ponad przełamany wczoraj zakres cenowy: 2752 – 2756 pkt, bezsprzecznie zwróciłbym uwagę na barierę podażową: 2768 – 2771 pkt (nie została przedstawiona na załączonym wykresie).

Jest to bowiem istotny, krótkoterminowy opór i warunkiem, by kontrakty mogły powrócić na ścieżkę stabilnych wzrostów musiałoby być jego sforsowanie (co generalnie może okazać się dość trudnym zadaniem).

Uważam także, że jeśli w wyniku wczorajszego przełamania strefy: 2752 – 2756 pkt zostały otwarte już krótkie pozycje (w czwartkowych opracowaniach wspominałem o takiej ewentualności), to zlecenie zabezpieczające powinno zostać umiejscowione właśnie kilka punktów ponad zakresem: 2768 – 2771 pkt.

W pierwszej kolejności zwróciłbym jednak uwagę na dobrze znany nam już rejon cenowy: 2752 – 2756 pkt, który powinien obecnie funkcjonować jako zapora podażowa. W przypadku powrotu kontraktów ponad wskazany przedział można by było zatem uznać, że kupujący podjęli aktywne działania obronne (a z racji wczorajszego przebiegu sesji za oceanem należy spodziewać się takich prób) i nie zamierzają tak łatwo poddawać się presji ze strony obozu podażowego. Uważam jednak, że dopiero sforsowanie 2768 – 2771 pkt uwiarygodniłoby te działania, a z realizacją tak określonej strategii może być jednak pewien problem.

Paweł Danielewicz
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)