W Luksemburgu rozmowy o dostawach azerskiego gazu do Europy
Budowa gazociągów, które mają dostarczyć do Europy azerski gaz ze złóż Szah Deniz, będzie jednym z głównych tematów podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.
19.04.2013 | aktual.: 19.04.2013 17:30
Jak powiedziała rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera Marlene Holzner, w tej sprawie piłka nie jest jednak obecnie po stronie Komisji Europejskiej.
- Konsorcjum Szah Deniz II musi teraz podjąć decyzję, którą z dwóch dróg dostaw gazu z Azerbejdżanu wybrać. To może być gazociąg TAP, który dostarczy gaz do Włoch, albo Nabucco-West, który dostarczy surowiec do Austrii. Wspieramy oba projekty i czekamy na decyzję. Dla nas najważniejsze jest, że po raz pierwszy w historii będziemy mogli otrzymywać gaz bezpośrednio z Azerbejdżanu - powiedziała. Przypomniała, że decyzja, w jaki sposób azerski gaz będzie dostarczany do Europy, ma zostać podjęta w czerwcu.
Ze złóż Szah Deniz w Azerbejdżanie do Turcji gaz ma być doprowadzony gazociągiem TANAP. Projekt Nabucco-West zakłada, że z granicy bułgarsko-tureckiej gaz będzie transportowany do austriackiego węzła gazowego w Baumgarten. Natomiast drugie rozwiązanie - gazociąg TAP (Trans Adriatic Pipeline) - przewiduje, że azerski gaz będzie przesyłany z Turcji przez Grecję, Albanię, Włochy do zachodniej Europy. W skład konsorcjum Szah Deniz II wchodzą: BP, norweski Statoil, azerski SOCAR, francuski Total, rosyjsko-włoskie joint venture LukAgip, irański NIOC i tureckie TPAO. - W Europie mamy rozbudowany system gazociągów i możemy dostarczać surowiec, gdzie chcemy. Dla nas nie stanowi różnicy, który projekt zostanie zrealizowany. Wspieramy oba - oświadczyła Holzner.
Podczas spotkania może być poruszona również sprawa budowy gazociągu South Stream. - To rosyjski projekt dla rosyjskiego gazu i nie jest dla nas priorytetowy. Traktujemy go jako projekt dodatkowy (...) Jednak im więcej gazociągów dostarcza do Europy gaz, tym lepiej, bo to daje alternatywę - powiedziała. Podkreśliła jednak, że projekt ten na pewno będzie musiał podlegać unijnym regulacjom dotyczącym energetyki. Projektowana magistrala South Stream ma prowadzić z Rosji do Europy Południowej i Środkowej przez Morze Czarne.
Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Położone na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 kilometrów od Baku, zostało odkryte w 1999 roku.
Z Brukseli Łukasz Osiński