W najbliższych dwóch kwartałach ceny zbóż będą spadały - ARR

06.04. Warszawa (PAP) - Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują, że w najbliższych dwóch kwartałach krajowe ceny zbóż będą systematycznie spadały, jednak wiele zależy od...

06.04. Warszawa (PAP) - Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują, że w najbliższych dwóch kwartałach krajowe ceny zbóż będą systematycznie spadały, jednak wiele zależy od zbiorów.

Poniżej prognoza cen skupu (bez VAT) określona przez zespół ekspertów na posiedzeniu 23 marca 2011 r. (Cena w zł)

VI 2011 IX 2011

pszenica ogółem 840-880 650-700
.
pszenica kons. 900-940 700-750
.
żyto 720-760 500-540
.
wieprzowina 4,6-4,8 4,5-4,8
.
wołowina 5,2-5,5 5,1-5,5
.
drób 3,9-4,1 3,9-4,2
.
mleko 9,3-9,7 9,1-9,7
odtłuszczone
w proszku
.
(ceny zbytu
z podatkiem VAT)

ZBOŻA

- Niepewność co do poziomu tegorocznych zbiorów powoduje, że ceny zbóż są determinowane malejącymi zapasami i kształtują się na wysokim poziomie. Dopiero optymistyczne informacje o stanie światowych zasiewów pod zbiory w 2011 r. mogą przyczynić się do obniżenia cen zbóż, jednak ich poziom, podobnie jak na przednówku sezonu 2007/2008, nadal będzie wysoki, z uwagi na rosnący popyt.

Po zbiorach, duże znaczenie, zwłaszcza dla rynku europejskiego będzie miało wznowienie eksportu zbóż z Rosji i z Ukrainy. Przewiduje się jednak, że kraje WNP w nadchodzącym sezonie nie powrócą jeszcze na pozycję światowego potentata w eksporcie zbóż, z uwagi na konieczność odbudowy zapasów oraz duże potrzeby własnego rynku. W związku z tym popyt na unijne zboże może być nadal znaczący.

Jednak w przypadku dobrych zbiorów możliwy jest umiarkowany spadek cen zbóż w UE. W Polsce ceny zbóż będą podążały za tendencjami na rynkach zagranicznych. W warunkach rosnącego popytu światowego, na ceny w kraju szczególnie silny wpływ będzie miał popyt ze strony Niemiec. Będzie to czynnik podtrzymujący poziom cen, szczególnie w północno-zachodniej części kraju. W południowo-wschodniej Polsce silną presję cenową będzie wywierała przede wszystkim sytuacja w krajach Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej (Węgry, Słowacja, Rumunia).

Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową prognozuje się, że w Polsce ceny skupu zbóż w okresie żniw 2011 r. będą ulegały systematycznemu obniżaniu. We wrześniu 2011 r. ich poziom może być zbliżony do notowanego rok wcześniej.

WIEPRZOWINA

- W drugim kwartale 2011 r. realizacja umów w ramach dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny i popyt eksportowy będą wywierały presję na wzrost cen skupu żywca wieprzowego. Wzrost ten może być hamowany dużą jeszcze krajową produkcją żywca wieprzowego. W drugiej połowie 2011 r. czynnikiem pobudzającym ceny do wzrostu będzie prognozowany spadek krajowej i unijnej produkcji wieprzowiny. Latem 2011 r. na rynek prawdopodobnie trafi wieprzowina pochodząca z prywatnego przechowywania, co może nieco złagodzić spadek podaży z bieżącej produkcji.

WOŁOWINA

- Prognozowany spadek produkcji wołowiny w UE przyczyniać się będzie do wzrostu jej cen. Dużą szansą dla zwiększenia wywozu wołowiny i cielęciny z Polski są kraje trzecie, bowiem w UE, pomimo iż jest ona głównym odbiorcą krajowej oferty, postępuje spadek spożycia tego asortymentu. Znacząco wyższe ceny wołowiny w UE i popyt z zagranicy będą prawdopodobnie wpływały na wysoki poziom cen na rynku krajowym.

DRÓB

- Ocenia się, że na skutek nadal rosnącego popytu na drób, przy wzroście cen pozostałych gatunków żywca, w 2011 r., pomimo wzrostu produkcji, ceny skupu drobiu w Polsce będą wyższe niż w 2010 r.

RYNEK MLEKA

- Przewiduje się, że w 2011 r. na światowym rynku mleka utrzyma się korzystna koniunktura, determinowana dalszym wzmożonym popytem na artykuły mleczarskie ze strony m.in. Chin, Indii i Rosji oraz krajów arabskich i Japonii (po przywróceniu możliwości transportu). Stymulująco na ceny mleka i jego przetworów może również wpływać ograniczenie zapasów u głównych światowych eksporterów, tj. w UE i USA.

W efekcie, ocenia się, że również w Polsce ceny mleka do września 2011 r. będą znacząco wyższe niż w roku 2010. Ceny masła w tym czasie ulegną sezonowemu obniżeniu, ale ukształtują się na poziomie zbliżonym do notowanego w drugiej połowie 2010 r. Ceny OMP do września 2011 r. będą względnie stabilne, utrzymując się na poziomie sprzed roku. (PAP)

map/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)