W najbliższym półroczu sytuacja gosp. w Polsce pogorszy się - WES Ifo

29.11. Warszawa (PAP) - Bieżąca sytuacja gospodarcza w Polsce oceniana jest niekorzystnie, a w ciągu najbliższych sześciu miesięcy należy spodziewać się jej pogorszenia - wynika z...

29.11. Warszawa (PAP) - Bieżąca sytuacja gospodarcza w Polsce oceniana jest niekorzystnie, a w ciągu najbliższych sześciu miesięcy należy spodziewać się jej pogorszenia - wynika z listopadowego raportu World Economic Survey (WES), przygotowanego przez instytut Ifo. Oczekiwana średnia roczna stopa polskiego wzrostu PKB w horyzoncie trzech do pięciu lat została obniżona do 3,3 proc. wobec 3,8 proc. prognozowanych w ubiegłym roku.

"W Bułgarii, Czechach i Polsce obecna sytuacja gospodarcza jest oceniana jako niekorzystna. Inwestycje i spożycie prywatne są oceniane jako niskie. W Bułgarii i Czechach eksperci nie oczekują poprawy sytuacji, a w Polsce spodziewają się nawet dalszego jej pogorszenia" - napisano w raporcie.

"W pozostałych wschodnioeuropejskich państwach członkowskich UE, Węgrzech i Rumunii, obecna sytuacja gospodarcza oceniana jest słabo. Według ekspertów, w ciągu sześciu miesięcy stan rzeczy się nie poprawi. W obu krajach ludzie nie wierzą w politykę gospodarczą rządów. Na Węgrzech problemem są również zagraniczne długi" - dodano.

"Stosunkowo najlepiej w regionie Europy Wschodniej oceniania jest sytuacja na Litwie i Łotwie. W obu krajach eksperci WES są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej, a oczekiwania na najbliższe pół roku są bardziej pozytywne. Eksperci WES spodziewają się ożywienia w sektorze eksportowym w najbliższym półroczu" - napisano.

Poniżej prognozy oczekiwanej średniej rocznej stopy wzrostu PKB w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

WES
IV kw. IV kw.
'12 '11

Polska 3,3 3,8

Europa Wschodnia 2,2 2,5
Bułgaria 2,1 3,2
Chorwacja 1,6 1,9
Czechy 1,7 1,6
Estonia 3,8 3,8
Węgry 1,2 1,6
Łotwa 3,9 3,3
Litwa 3,9 3,9
Rumunia 1,4 1,8
Serbia 3,2 2,7
Słowacja 2,6 2,8
Słowenia 0,4 1,7

Europa Zachodnia 1,1 1,5
Niemcy 1,3 1,5

(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansepkbifo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)