W NBP wystawiono księgę kondolencyjną
W Narodowym Banku Polskim została wystawiona księga kondolencyjna. Do księgi mogą wpisywać się wszystkie osoby, które chcą pożegnać tragicznie zmarłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
11.04.2010 | aktual.: 11.04.2010 17:20
Księga kondolencyjna jest wystawiona w hallu przy wejściu do banku, przy ulicy Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie. Wpisywać można się przez całą dobę. Na razie nie określono, do kiedy księga będzie wystawiona, ale biuro prasowe NBP zapewnia, że wszyscy chętni mogą dzielić się refleksjami przynajmniej do jutrzejszego wieczora.
Sławomir Skrzypek zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu, który w sobotę rano rozbił się w Smoleńsku. Miał 47 lat, zostawił żonę i troje dzieci.
Był absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magistrem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uzyskał dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse, z rozszerzonym programem w zakresie finansów. Ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie zarządzania aktywami i pasywami w polskim systemie bankowym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown i Advanced Management Program, IESE University of Navarra. Odbył praktyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, koncentrując się na pracach legislacyjnych z dziedziny bankowości i finansów oraz przy Misji Polskiej ONZ w Nowym Jorku.
W latach 1993-1997 był zatrudniony w NIK, gdzie zajmował się m.in. kontrolą finansową struktur administracji rządowej i samorządowej oraz sektora bankowego.
Od maja 2000 r. do czerwca 2001 r. wchodził w skład grupy doradców PZU Życie SA. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PTE EPOKA SA. W latach 1997-2000 sprawował funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, nadzorując m.in. Departament Kapitałowy. Od 2001 r. zajmował się doradztwem finansowym. Był członkiem Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ SA. W tym samym roku pełnił funkcję delegowanego z Rady Nadzorczej członka Zarządu IX NFI im. E. Kwiatkowskiego. W latach 2001-2002 był członkiem Zarządu PKP SA.
W latach 2002-2005 był Zastępcą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiedzialnym m.in. za politykę finansową, inwestycje i nadzór właścicielski. Pełniąc tę funkcję, zainicjował współpracę władz Warszawy m.in. z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Bankiem Rozwoju Rady Europy oraz czołowymi bankami zagranicznymi z całego świata.
Od grudnia 2005 r. był wiceprezesem Zarządu PKO BP SA, a od września 2006 r. dodatkowo pełnił obowiązki prezesa Zarządu PKO BP SA. Od maja 2006 r. sprawował funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej TVP SA. Ponadto, w 2006 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Pocztowego SA.
W dniu 10 stycznia 2007 r. został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Źródło: Narodowy Bank Polski