Trwa ładowanie...

W nowym roku akademickim łatwiej o kredyty studenckie i stypendia socjalne

Łatwiejszy dostęp do stypendiów socjalnych, wyższe kwoty kredytów studenckich, nowe programy dla uczelni i studentów - to niektóre ze zmian, które czekają studiujących w nowym roku akademickich - zapowiedzieli w środę przedstawiciele resortu nauki.

W nowym roku akademickim łatwiej o kredyty studenckie i stypendia socjalneŹródło: WP.PL, fot: Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr
d32pmld
d32pmld

- Przez ostatnie lata płynęły bardzo duże środki europejskie do nauki i szkolnictwa wyższego. 30 mld zł wydaliśmy od roku 2007 do teraz na nowoczesne sale wykładowe, budynki laboratoria. Teraz, w nadchodzących latach musimy zdecydowanie więcej środków przeznaczyć na studentów i dobre kształcenie, przygotowanie do rynku pracy, ale też na lepsze zarządzanie uczelniami, mobilność, innowacyjność, umiędzynarodowienie" - powiedziała w środę dziennikarzom minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Wśród zmian, które czekają studentów w roku akademickim, zaczynającym się 1 października, jest m.in. łatwiejszy dostęp do stypendiów socjalnych. Od nowego roku akademickiego poziom dochodu na osobę w rodzinie, który uprawnia do starania się o stypendium socjalne będzie podwyższony z ok. 593 zł do 668 zł.

Wzrosną też kwoty kredytów studenckich przyznawanych nawet na 6 lat studentom i na 4 lata doktorantom. Osoby, które będą chciały skorzystać z kredytu studenckiego, będą mogły wybierać między dwiema wysokościami miesięcznej transzy: podstawową (600 zł) oraz podwyższoną (800 zł).

Studenci będą mieli też szansę wziąć udział w programie "Studiujesz? Praktykuj!". Studenci biorący udział w programie otrzymają stypendia stażowe, a uczelnia pokryje np. koszty zakwaterowania, dojazdów i ubezpieczenia w czasie stażu.

d32pmld

Ministerstwo podejmuje też działania wspierające mobilność na polskich uczelniach. - Dotychczas robiliśmy bardzo dużo, by przyciągać studentów zagranicznych do Polski i ich liczba wzrosła o kilkanaście tysięcy w ciągu jednego tylko roku. Teraz chodzi o to, by studia doktoranckie były bardziej umiędzynarodowione, a uczelnie otwierały się na zagranicznych studentów i wykładowców, uczestników studiów doktoranckich poprzez wprowadzenie zajęć w językach obcych - powiedziała minister.

W nowym roku akademickim m.in. zwolnione z podatku będą stypendia w programie Erasmus+. Poza tym od nowego roku akademickiego obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące obcokrajowców podejmujących studia w Polsce. Resort nauki zapowiada, że tacy studenci zamiast płacić z góry za cały okres studiów (czyli dwa, trzy lub pięć lat), będą mogli wnosić opłaty semestralne.

Inną nową możliwością w nowym roku akademickim jest możliwość potwierdzania wykształcenia przez cudzoziemców - również uchodźców. Dzięki nowym przepisom osoby nieposiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia za taki poświadczający kompetencje dokument będzie mogła uznać np. indeks.

Nowością jest również program Studia dla Wybitnych - nawet stu najlepszych polskich studentów co roku będzie mogło zacząć studia na najlepszych światowych uczelniach. Ministerstwo wspiera też proces uzyskiwania międzynarodowych akredytacji, np. przez polskie uczelnie.

d32pmld

Lena Kolarska-Bobińska podsumowała, że wiele zmian czeka w tym roku szkoły wyższe dzięki ministerialnemu programowi "Uczelnie Przyszłości". W ramach niego prowadzone będą różnorodne działania. To m.in. Program Rozwoju Kompetencji. Wyłonione zostaną w nim uczelnie, które realizować będą projekty dotyczące m.in. kształtowania w studentach umiejętności interpersonalnych, logicznego myślenia czy prezentowania własnych projektów. Program jest przewidziany na 5 lat.

Od nowego roku akademickiego obowiązkowe ma być też sprawdzanie prac dyplomowych systemami antyplagiatowymi. Utworzone zostanie ogólnopolskie repozytorium prac dyplomowych nadzorowane przez MNiSW, gdzie trafiać będą prace po ich obronie. W przypadku wykrycia plagiatu po uzyskaniu tytułu zawodowego, tytuł ten może zostać unieważniony. W ramach programu "Uczelnie Przyszłości" niektóre uczelnie dostały środki na systemy antyplagiatowe.

W ramach "Uczelni Przyszłości" prowadzony ma być też w nowym roku akademickim program "Najlepsi z najlepszych" dla studentów biorących udział w międzynarodowych konkursach i zawodach. Ponadto przeznaczone będą środki na interdyscyplinarne i międzynarodowe programy studiów doktoranckich, a także aktywnie wspierana ma być realizacja "Nowych Programów Kształcenia"

Prowadzony ma być też monitoring losów absolwentów, do którego wykorzystane zostaną dane z ZUS i systemu POL-on. Pierwsze wyniki - jak zapowiada resort nauki - przewidziane są na wiosnę 2016 r.

d32pmld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32pmld