W oczekiwaniu na decyzję RPP
Podczas wtorkowej sesji kurs eurodolara po raz kolejny przetestował ważny poziom oporu 1,3850, wyznaczony przez tegoroczne szczyty. Kolejna próba przełamania tego ograniczenia również okazała się nie udana.
02.03.2011 12:46
W trakcie dzisiejszej sesji kurs EUR/USD powinien pozostać w przedziale wahań 1,3700-1,3850. Na najbliższe dni zaplanowanych jest kilka ważnych publikacji oraz wydarzeń ekonomicznych z USA oraz Eurolandu. Do tego czasu notowania głównej pary walutowej powinny utrzymać się we wspomnianym przedziale wahań.
Dziś poznamy pierwsze publikacje danych z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 14:15 zaprezentowany zostanie raport ADP, który jest często wykorzystywany przez rynek jako prognostyk oficjalnych danych Departamentu Pracy USA. Oczekuje się, że w lutym zatrudnienie w prywatnym sektorze pozarolniczym wzrosło o 175 tys. etatów. W dalszej części dnia będzie miało miejsce kolejne wystąpienie prezesa Fed, tym razem przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Szef Rezerwy Federalnej przedstawić ma półroczny raport nt. polityki pieniężnej, jednak trudno oczekiwać, aby po wczorajszym wystąpieniu przed Komisją Bankową Senatu, B. Bernanke zaprezentował dziś nowe fakty w zakresie polityki monetarnej.
Jutro z kolei poznamy decyzję ECB ws. stóp procentowych. Najprawdopodobniej i tym razem ECB pozostawi koszt pieniądza bez zmian, jednak bardzo ważny będzie komentarz do tej decyzji. Do tego czasu notowania eurodolara powinny utrzymać się w konsolidacji 1,3700-1,3850.
Po wczorajszym osłabieniu złotego dzisiejszą sesje krajowa waluta rozpoczęła od lekkiego odreagowania wczorajszych straty. W pierwszych godzinach handlu w Europie notowania EUR/PLN ustabilizowały się w okolicach poziomu 3,9700. Najprawdopodobniej kurs złotego pozostanie stabilny do czasu decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, którą poznamy dziś w godzinach popołudniowych. Oczekiwania rynku, co do decyzji są dość podzielone z tego też względu ewentualne podniesie głównej stopy procentowej o 25 pb prawdopodobnie przełożyłoby się na umocnienie krajowej waluty. Jeśli z kolei rada pozostawiłaby koszt pieniądza bez zmian to uwaga inwestorów skupiłaby się na komentarzu do decyzji i wypowiedziach członków RPP na temat dalszego kierunku polityki pieniężnej.
Dziś o godzinie 10:00 opublikowane zostały dane na temat dynamiki PKB za czwarty kwartał 2010 roku. Wyniosła ona 4,4 proc. r/r i był to wynik zgodny z oczekiwaniami. Publikacja ta nie wpłynęła istotnie na wartość złotego, gdyż inwestorzy już wcześniej poznali dane na temat dynamiki PKB za cały 2010 rok.
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.