W oczekiwaniu na obniżki stóp

Najważniejszą wiadomością dzisiejszego dnia jest decyzja rady w sprawie stóp procentowych. Obniżek o 25 punktów bazowych oczekuje większość analityków. Istotniejsza od samej decyzji będzie konferencja Rady około godziny 16:00 i tam dowiemy się, czy ten cykl obniżek się zakończy.

W oczekiwaniu na obniżki stóp
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Dzień wczorajszy przyniósł kilka pozytywnych danych rynkowi. Powyżej oczekiwań były dwa odczyty PMI za usługi w Europie. Odczyt tego wskaźnika w Niemczech wyniósł 55,7 i był znacznie wyższy niż za miesiąc wcześniej, gdzie wyniósł 52,0 i niewiele wyższy niż optymistyczne prognozy, mówiące o odczycie 55,3. PMI za usługi tym samym w całej Eurostrefie wzrosło z 47,8 do 48,6. Waga Niemiec we wskaźniku ma tutaj istotne znaczenie, gdyż odczyt we Francji wyniósł 43,6 i był niższy o 1,6 punkta. We Włoszech PMI za usługi także spadło i wynosi obecnie 43,9. Wniosek jest jeden, tam gdzie gospodarka ma silne podstawy, plany oszczędnościowe są wdrożone i przywództwo polityczne jest liberalne to ożywienie już widać.

Sprzedaż detaliczna w grudniu w Strefie Euro spadła miesiąc do miesiąca o 0,80% i rok do roku o 3,40%. Analitycy oczekiwali spadku sprzedaży. Główną przyczyną jest rosnące bezrobocie w Hiszpanii, Francji i pozostałych krajach strefy. Niestabilność polityczna we Włoszech, a teraz także w Hiszpanii nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa u obywateli. W różnych ankietach przed świętami Bożego Narodzenia Europejczycy odpowiadali, że święta spędzą skromniej z obawy o przyszłość i to odbiło się na danych grudniowych.

Dzisiejszy dzień należy natomiast do RPP. Najprawdopodobniej w okolicy godziny 13:00 usłyszymy o obniżce stóp procentowych o 0,25 punkta procentowego i będzie to zgodne z oczekiwaniami rynku. Z wypowiedzi poszczególnych członków można wnioskować, że nie będzie z tym problemu. Z konferencji po spotkaniu RPP około godziny 16:00 dowiemy się co dalej. Ta informacja może mieć istotny wpływ na rynek walut. Jeżeli prezes Marek Belka da jasno do zrozumienia, że Rada uzgodniła koniec serii obniżek w oczekiwaniu na wpływ swoich decyzji na gospodarkę to może to umocnić złotego i ukróci spekulacje dotyczące najbliższej przyszłości.

Ze świata warto zwrócić uwagę na liczbę wniosków o kredyt hipoteczny w USA publikowaną o 13:00, gdyż ewentualny wzrost wskaźnika odbije się na produkcji budowlanej i lepszych danych z tego kraju w przyszłości.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.12.2012 do 06.02.2013

Na wykresie EUR/PLN od 20.12.2012 buduje się trend wzrostowy, który od 10.01.2013 uległ przyspieszeniu. Kurs dla tej pary walutowej od wczoraj znajduje się jednak w trendzie bocznym. Wcześniej podlegał kilkugroszowym zmianom w ciągu dnia, lecz teraz wahania oscylują w przedziale 4,17 - 4,18. Górnym ograniczeniem jest szczyt ze stycznia w okolicach 4,21 i dolnym ograniczeniem kursu jest 38,2% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,1525. Od dołu zbliża się kilkumiesięczna linia trendu będąca silnym wsparciem dla ewentualnych wzrostów.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 17.12.2012 do 06.02.2013

Na CHF/PLN warto spojrzeć z szerszej perspektywy. W drugiej połowie stycznia nastąpiło gwałtowne osłabienie szwajcarskiej waluty w stosunku do EUR co zaowocowało nie widzianymi od dawna poziomami na CHF/PLN z minimum na poziomie 3,2650. Jednak od tamtego momentu frank ponownie umocnił się względem naszej waluty. Od wczoraj widzimy korektę tych umocnień i kurs spadł do 3,3795. Od dołu zbliża się wyrysowana na niebiesko wzrostowa linia trendu, a od góry mamy lekko opadającą linię oporu, której początek jest w szczycie ze stycznia na poziomie 3,4120.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 17.12.2012 do 06.02.2013

Z punktu widzenia PLN zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja na USD/PLN. Nasza waluta tutaj systematycznie się umacnia. Kurs kilka dni temu utworzył lokalny dołek i teraz widzimy korektę tych spadków, lecz kolejne zniesienia Fibonacciego są oporem dla dalszych wzrostów. Można prognozować, że kurs zatrzyma wzrosty i ponownie może zaatakować poziom 3,0400.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 17.12.2012 do 06.02.2013

Sytuacja na GBP/PLN jest analogiczna jak w przypadku USD/PLN. Kurs spada tworząc niedawno lokalne minimum. Po niewielkiej korekcie tych spadków kurs powoli podchodzi do tego minimum na poziomie 4,7713. Spodziewać się należy dalszych spadków kursu, gdyż oporem do wzrostów są kolejne zniesienia Fibonacciego, 23,6% znajduje się na poziomie 3,8460 oraz linia trendu oznaczona na niebiesko.

Artur Baron
główny dealer
Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)