W oczekiwaniu na szczyt G20
Podczas czwartkowej sesji nastroje uległy niewielkiemu schłodzeniu. Przede wszystkim ECB ostrzegł przed skutkami przejęcia przez banki na siebie strat wynikających z restrukturyzacji greckiego długo. Doliwy do ognia dolał minister finansów Francji, stwierdzając, że straty prywatnych inwestorów na kontrolowanym przez nich greckim długu mogą przekroczyć oczekiwane wcześniej 21%.
14.10.2011 10:56
Ponownie w tym tygodniu uaktywniły się agencje ratingowe. Tym razem S&P obniżył długoterminowy rating Hiszpanii do AA- z perspektywa negatywną, argumentując swoją decyzję silnym zadłużeniem sektora prywatnego oraz wysokim poziomem bezrobocia, co stanowi poważne zagrożenie dla wzrostu gospodarczego.
Na rynku walutowym euro znajdowało się pod lekką presją ze strony sprzedających. W dniu dzisiejszym została podjęta próba wyjścia powyżej poziomu 1,38, jednak jak na razie nie udało się sforsować maksimum lokalnego na EURUSD z tego tygodnia. Notowania utrzymują się poniżej istotnego oporu w postaci zniesienia połowy całości ostatnich spadków. W dniu dzisiejszym inwestorzy mogą zamykać długie pozycje w euro przed weekendowym szczytem G20, co mogłoby się przyczynić do kontynuacji spadków w rejon wsparcia na poziomie 1,3680 w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego.
Publikacja danych na temat inflacji CPI w Polsce była sporym zaskoczeniem, bowiem wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł do 3,9% rok do roku wobec oczekiwanych 4,1%. To niekorzystnie wpłynęło na notowania złotego, który osłabił na skutek wzrostu oczekiwań na obniżenie poziomu stóp procentowych. Głównym motorem wszelkich ruchów na złotym będzie jednak rozwój sytuacji na rynkach światowych.
W centrum uwagi pozostają dzisiejsze dane na temat sprzedaży detaliczne w USA, a także spotkanie ministrów finansów G20.
EURPLN
EURUSD znajduje się poniżej najbliższego oporu na poziomie 4,32 wynikającego z krótkoterminowej linii trendu spadkowego, co powinno w dalszym ciągu ograniczać ewentualne osłabienie złotego. Dopiero ewentualne wyjście powyżej wspomnianego poziomu może przyczynić się do dalszej deprecjacji naszej krajowej waluty.
EURUSD
Eurodolar skorygował wczoraj nieco ostatnie wzrosty, jednak podjęta dzisiaj próba wyjścia powyżej poziomu 1,38 okazała się jak na razie nieskuteczna. Ponadto na wykresie dziennym pojawiała się formacja wisielca tuż poniżej oporu wynikającego ze zniesienia połowy ostatnich spadków. Formacja ta na wykupionym rynku zapowiada spadek, jednak potwierdzeniem takiego scenariusza byłoby zamknięcie dzisiejszych notowań poniżej korpusu tej świecy. Jak na razie w dalszym ciągu jest szansa na nowe maksimum. Istotnym wsparciem pozostają okolice 1,3680.
GBPUSD
GBPUSD nie udało się wczoraj pokonać oporu na poziomie 1,5800, co przyczyniło się do odreagowania i ruchu spadkowego w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie godzinowym. Dzisiaj notowania oscylują blisko wspomnianego oporu, ostatnie świeczki na wykresie godzinowym wskazują na niezdecydowanie rynku, tak więc o silniejszym ruchu zadecyduje dopiero wyjście powyżej 1,58, lub zejście poniżej poziomu 1,5715, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie.
AUDUSD
Para AUDUSD jest bliska zrealizowania docelowego poziomu obecnych wzrostów, wynikającego z górnego ograniczenia kanału spadkowego (przebiegającego teraz mniej więcej w rejonie 1,03). Z technicznego punktu widzenia, w sytuacji ukształtowania się w tych okolicach formacji spadkowej, może być to dobra okazja inwestycyjną z krótkim SL powyżej górnego ograniczenia kanału. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,0190.
Anna Wrzesińska