Trwa ładowanie...
d2z43hk
euro
26-03-2009 11:38

W pobliżu kluczowych oporów

Zachowanie rynków wskazuje na brak zdecydowania o dalszym kierunku. Z jednej strony panuje spory optymizm po poniedziałkowej euforii zakupów.

d2z43hk
d2z43hk

Z drugiej strony indeksy znajdują przy kluczowych oporach technicznych, co zwiększa nerwowość i skłania do realizacji zysków.

Było to widoczne na wczorajszej sesji - po dość wysokim otwarciu nastąpiła silna fala wyprzedaży i S&P500 przetestował poziom 790. Silne odbicie z tego poziomu jeszcze na tej samej sesji świadczy o sporej determinacji i dominacji popytu. Z drugiej strony tak gwałtowna wyprzedaż jest sygnałem ostrzegawczym dla byków. W najbliższym czasie popyt powinien wykorzystać momentum i będzie nastąpi próba przebicia oporów na indeksach - w takich momentach będzie jednak uaktywniać się podaż. Spodziewamy się przedłużenia konsolidacji na indeksach. Towarzyszyć będzie temu spora zmienność.
Podobnie sytuacja kształtuje się na innych rynkach. Główne pary dolarowe w dalszym ciągu poruszają się w ostatnich zakresach czekając na impuls. Na walutach z rynków wchodzących również nie widać wyraźnego kierunku. Impulsem do wybicia może być roztrzygnięcie na rynkach akcji. Dane makro będą wpływały na ruchy w ciągu dnia, podobnie jak to miało miejsce wczoraj po lepszych danych z USA.

Ciekawie zachowują się obligacje amerykańskie, które po gwałtownym ruchu wzrostowym z ubiegłego tygodnia, oddały już większą część ruchu. Świadczy to o negatywnym postrzeganiu interwencji FEDu i jej długoterminowej skuteczności. Długoterminowi inwestorzy prawdopodobnie redukują ekspozycję w obligacjach ze względu na bardzo wysokie ceny, mały potencjał dalszych wzrostów i spore ryzyko wzrostu inflacji.

Dzisiejsze dane z rynku pracy nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Rynek spodziewa się wysokiej liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych. Dane o PKB są rewizją więc również nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek.

d2z43hk

EURPLN

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wczorajsza decyzja RPP o obniżce stóp procentowych nie wpłynęła istotnie na notowania złotego. EURPLN pozostaje w wąskim zakresie oczekując na impuls z zewnątrz. Ostatnią słabość złotego (brak umocnienia mimo dobrych nastrojów na rynkach) można tłumaczyć sporą aktywnością banków w domykaniu pozycji klientów korporacyjnych. Jeszcze niedawno spowodowałoby to silniejszą falę osłabienia złotego. W najbliższym czasie powinien pojawić się impuls roztrzygający o kierunku trendu. Potwierdzone wybicie ponad 4,60 będzie sygnałem kupna, natomiast spadek poniżej 4,50 sygnałem sprzedaży. Wybicie może nastąpić dopiero w przyszłym tygodniu.

EURUSD
Wczorajsze nerwowe wahania na EURUSD nastąpiły po wypowiedziach Geithnera, który odniósł się do chińskich postulatów zwiększenia roli SDR-ów w międzynarodowym systemie walutowym. Wypowiedź ta nie niosła za sobą żadnych istotnych zobowiązań więc rynek po chwilowej panicznej wyprzedaży dolarów wrócił do zakresów. Na EURUSD trwa konsolidacja w przedziale 1,34-1,3730 i prawdopodobnie ten zakres utrzyma się do końca tygodnia. Sprzyjać temu będzie rosnąca nerwowość na giełdach, które konsolidują się w pobliżu istotnych oporów technicznych. Spodziewamy przynajmniej jednej próby pokonania szczytu przy 1,3730.

GBPUSD
Funt osłabia się po gorszych danych o sprzedaży detalicznej. Realizacja zysków z ostatniego ruchu wzrostowego może doprowadzić do testu wsparcia przy 1,44. Rynek jest jednak ostatnio dość odporny na złe wiadomości, więc zakres negatywnej reakcji na funcie będzie najprawdopodobniej ograniczony. Jutro publikowane będą dane o PKB za 4 kwartał oraz kwartalne saldo obrotów bieżących. Silniejszy impuls na GBPUSD powinien pojawić się równolegle do wybicia na EURUSD. Istotny dla funta będzie sentyment na rynku akcji. Kontynuacja wzrostów na indeksach będzie wzmacniać funta.

USDJPY

Jen pozostaje pod lekką presją do głównych walut. Na USDJPY utrzymuje się opór wynikający ze zniesienia 76,4% ostatniej korekty spadkowej (98,22) gdzie przebiega również linia po 2 szczytach. Pokonanie tego poziomu będzie sygnałem do dalszego osłabienia jena. EURJPY próbuje wrócić do szczytów z 24 marca, ale wzrosty są mało dynamiczne i według nas bardziej prawdopodobna jest ponowna falę realizacji zysków i test poziomu 131. Impuls może pojawić się w nocy po publikacji danych z Japonii. Publikowane będą dane o inflacji CPI oraz o sprzedaży detalicznej.
IDMSA.PL

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk