W pobliżu ważnego wsparcia
W trakcie wtorkowej sesji doszło jak wiadomo do naruszenia eksponowanej przeze mnie zapory podażowej Fibonacciego: 2178 – 2181 pkt. Biorąc pod uwagę niezwykle silne zachowanie Eurolandu wydawało się, że po przełamaniu w/w zakresu oporu kontrakty wejdą w kolejną fazę ruchu wzrostowego.
12.01.2012 08:11
W trakcie wtorkowej sesji doszło jak wiadomo do naruszenia eksponowanej przeze mnie zapory podażowej Fibonacciego: 2178 – 2181 pkt. Biorąc pod uwagę niezwykle silne zachowanie Eurolandu wydawało się, że po przełamaniu w/w zakresu oporu kontrakty wejdą w kolejną fazę ruchu wzrostowego.
Tymczasem obóz byków wykazał się niekonsekwencją, a jej wizualnym odzwierciedleniem okazał się powrót kontraktów poniżej poziomu 2178 pkt. Wczoraj również doszło do bezpośredniej konfrontacji w przedziale 2178 – 2181 pkt. (mam tu na myśli poranną fazę handlu) i po raz kolejny obóz byków musiał uznać w tym rejonie wyższość swojego przeciwnika (maksimum cenowe wypadło dokładnie na poziomie 2181 pkt.).
Trzeba przyznać, że był to trochę niepokojący sygnał techniczny. W komentarzu porannym wspominałem, że jeśli wtorkowe naruszenie 2178 – 2181 pkt. okaże się jedynie mało znaczącym incydentem popytowy, to najprawdopodobniej na rynku dojdzie do wykrystalizowania się ruchu kontrującego, a realnym wariantem pozostanie test kluczowej zapory popytowej: 2120 – 2126 pkt.
Generalnie zarysowany przed momentem scenariusz zaczął się w trakcie sesji realizować, z takim jednak zastrzeżeniem, że fala przeceny wytraciła swój impet już w okolicy intradayowego wsparcia: 2140 – 2142 pkt.
Po tym niezwykle silnym uderzeniu podaży rynek zaczął się odbudowywać. Zbiegło się to w czasie z poprawą nastrojów w Eurolandzie, na co z kolei bezpośredni wpływ miały wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel po spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim. Ostatecznie zamknięcie FW20H12 (po niezwykle spokojnej końcówce) wypadło na poziomie 2154 pkt. Stanowiło to spadek wartości kontraktów w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia wynoszący 1.33%.
Z załączonego wykresu wynika, że wczoraj doszło niemalże do konfrontacji w przedziale Fibonacciego: 2120 – 2126 pkt. Jest to jak pamiętamy bardzo istotna zapora popytowa, zbudowana na bazie zniesienia 78.6% (dodatkowym elementem wzmacniającym znaczenie strefy jest przebiegająca w tym rejonie median line).
Podkreślam znaczenie tej kwestii, gdyż w przypadku przełamania 2120 – 2126 pkt. uzyskalibyśmy stosunkowo silny sygnał techniczny ugruntowujący w jakimś stopniu przewagę obozu podażowego. Wydaje się, że za realny wariant należałoby wówczas uznać kontynuację ruchu spadkowego i test kolejnego obszaru wsparcia: 2083 – 2087 pkt. (tutaj z kolei szkieletem konstrukcyjnym strefy jest zniesienie 88.6%).
Na razie jednak notowania kontraktów przebiegają ponad wsparciem Fibonacciego: 2120 – 2126 pkt., co niejako automatycznie powinno mobilizować obóz byków do kreowania aktywnych działań obronnych (z czym jak wiadomo nie jest jednak najlepiej). W moim odczuciu pewnym potwierdzeniem wzrostu aktywności popytu byłoby dopiero przełamanie wyeksponowanej na wykresie zapory podażowej: 2171 – 2175 pkt. Jak widać strefa ma także swoją podbudowę w postaci linii czerwonej (jest to równoległa do wewnętrznej linii trendu WLT). Zanegowanie skonstruowanej w ten sposób bariery podażowej byłoby zatem ważnym osiągnięciem popytu i mogło w konsekwencji doprowadzić do wykreowania się kolejnej podfali wzrostowej (w takim przypadku zwróciłbym uwagę na kolejny obszar cenowy, czyli przedział: 2204 – 2208 pkt.).
Póki co mamy jednak do czynienia z wyraźną przewagą obozu podażowego. To, co może z pewnością niepokoić, to także widoczna pasywność rynku warszawskiego w relacji do wiodących parkietów europejskich. Pewną nadzieją dla byków pozostaje jednak obszar cenowy: 2120 – 2126 pkt., gdzie należy liczyć się z możliwością wzrostu presji popytowej (generalnie z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia w trakcie wczorajszej sesji, gdyż silna fala przeceny wyhamowała właśnie w rejonie: 2120 – 2126 pkt.).
Na zakończenie warto wymienić czynniki (a jest ich dzisiaj wyjątkowo dużo), które mogą wpłynąć na przebieg czwartkowej sesji:
- przedstawienie prognoz przez agencję Fitch
- aukcja hiszpańskich obligacji (godz. 10.30)
- komunikat po posiedzeniu ECB (możliwa obniżka stóp)
- konferencja prasowa prezesa ECB (godz. 14.30)
- dane makroekonomiczne z USA (sprzedaż detaliczna, ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – godz. 14.30)
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |